Projekt „Mój przyjaciel film, czyli Rodzinny Klub Filmowy”

Rozumienie emocji, relacji międzyludzkich i budowanie poczucia własnej wartości warto kształtować od najmłodszych lat. I właśnie z myślą o młodych widzach powstał projekt „Mój przyjaciel film, czyli Rodzinny Klub Filmowy”, który poprzez odpowiedni dobór repertuaru chce włączyć film w kształtowanie dzieci i młodzieży.

Projekt wystartuje 30 września i trwać będzie do 16 grudnia, w jego ramach odbywać się będą comiesięczne spotkania w warszawskich kinach i domach kultury. To doskonała okazja, aby poprzez obcowanie z inspirującymi historiami, pobudzić do refleksji i wymiany poglądów, a przede wszystkim możliwość twórczego spędzenia czasu z rodziną.

Wiek wczesnego dorastania to moment niezwykle gwałtownych zmian, nie tylko dla samego dziecka, ale też dla całego systemu rodzinnego. Atmosfera rozbudzonych pozytywnych emocji i bufor w postaci bohaterów filmowych ułatwiają widzom otwieranie się, ujawnianie swoich emocji i przemyśleń, pobudzają do dyskusji. Może to stanowić wspólne rozwojowe doświadczenie dla całe rodziny, które pozytywnie wpływa na relacje. Selekcja filmów w projekcie „Mój przyjaciel film” odbywa się przy wsparciu psychologów.

Program podzielony został na dwie kategorie wiekowe:

Dzieci w wieku 6+, po seansie filmowym odbędą się 45 minutowe warsztaty filmowo – psychoedukacyjne prowadzone przez psychologa przeszkolonego przez Fundację Generator*.

Młodzież w wieku 13+, po seansie odbędzie się dyskusja moderowana przez eksperta Fundacji Generator*.

Warsztaty i spotkania, wykorzystując film jako narzędzie rozwoju osobistego, pozwolą na rozwój kompetencji społeczno – emocjonalnych oraz wychowawczych uczestników.

Pokazy odbędą się w kinie Praha, Białołęckim Ośrodku Kultury oraz Centrum Kultury w Piasecznie (sala w Piasecznie i w Józefosławiu). Udział w części z nich będzie bezpłatna.

Filmy zostaną zaprezentowane wg następujących cykli:

„Villads” (6+) – połączony z warsztatami o pierwszych krokach w szkole

„Budzik” (6+) – połączony z warsztatami o wyzwaniach jakie wiążą się z byciem razem

„Superagentka” (6+) – połączony z warsztatami o pasjach i ich rozwoju

„Podróże małe i duże” (6+) – połączony z warsztatami na temat podróży

„Na wskroś” (13+) – połączony z dyskusją o rozwiązywaniu trudnych problemów i czym jest rodzina

„Nowy” (13+) – połączony z dyskusją o odmienności, rówieśniczej presji i prawdziwej przyjaźni

„Miss Impossible” (13+) – połączony z dyskusją o pewności siebie w trudnych momentach

„Gra wojenna” (13+) – połączony z dyskusją o mediacji

* Fundacja Generator od 2008 roku z powodzeniem włącza film do psychoedukacji dzieci i dorosłych. Psychoedukacji, czyli pracy nad rozwijaniem takich zasobów społecznych i emocjonalnych jak: świadomość siebie i innych, kontrola własnego nastroju, umiejętność samodzielnego motywowania się, czy empatia. To one znacząco wpływają na nasz sukces życiowy, pozwalając nam osiągać cele, ale bez uszczerbku dla kondycji psychicznej, czy relacji z innymi. I choć w dużej mierze zależą od naszych naturalnych predyspozycji, to można je kształtować i rozwijać, szczególnie w młodym wieku. Polska szkoła tylko w niewielkim stopniu zaspakaja potrzebę edukacji społeczno-emocjonalnej, delegując to zadanie do rodziców, którym może brakować wiedzy z tego zakresu. Oferowane przez nas lekcje wychowawcze przyczynią się do uzupełniania braków w w/w edukacji, między innymi dlatego, że wykorzystanie filmu, czyli emocjonalnego pobudzenia, znacznie zwiększa skuteczność psychoedukacji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nineteen + three =