e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Jakiegokolwiek tematu nie szukałabym w portalu Egodziecka.pl - na taki trafiam - a to  o nauce czytania dla kilkulatków, a to o tym, jak postępować z niemowlakami, a to o tym, czy stosować kary, czy nagrody czy może żadne z nich..."

    ...

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Zrozumieć nadpobudliwe dzieci - recenzja książki "ADHD Zespół nadpobudliwości psychoruchowej. Przewodnik dla rodziców i wychowawców"

dodano: 26-06-2012
Jakie to szczęście, ze istnieją ludzie, którzy rozumieją dziecko z ADHD. Jakie to szczęście, że wydali przewodnik o ADHD. Ten przewodnik śmiało można nazwać niezbędnikiem każdego rodzica, opiekuna czy pedagoga, który ma do czynienia z dzieckiem z nadpobudliwością psychoruchową.

"ADHD Zespół nadpobudliwości psychoruchowej. Przewodnik dla rodziców i wychowawców" jest to najnowsza pozycja znakomitych fachowców, którzy od wielu lat pomagają dzieciom z ADHD. Książka pomaga zrozumieć przyczyny zachowań dzieci oraz objawy.

O ADHD słychać coraz więcej. A jednak wciąż nadpobudliwe dziecko kojarzy się w świadomości ludzi, którzy takiego dziecka w domu nie mają, z dzieckiem niegrzecznym i biegającym wokół własnej osi jak szalone. Książka pokazuje głębię tematu. Dokładnie opisane są konkretne sytuacje z życia rodzin, w których występują dzieci nadpobudliwe.

Rodzicom, do momentu, gdy nie zostaje im uświadomiony fakt, że ADHD dotyczy ich dziecka, wydaje się, że są jedyną rodziną na świecie z podobnym problemem. Czują się osamotnieni i obarczają się winą za błędy wychowawcze. Każdy rodzic tak niezwykłego dziecka powinien przeczytać tę książkę, aby zrozumieć własne dziecko, swoje emocje i sytuację całej rodziny. Powinien dowiedzieć się, że ADHD to niczyja wina. Powinien poczuć, jak wielką wagę w podejściu do tematu ADHD ma jego bezwarunkowa miłość do dziecka, wiara i zrozumienie.

Rodzice i opiekunowie nie tylko potrzebują rozumieć dziecko i wspierać je w działaniach. Potrzebują również konkretnych rozwiązań do konkretnych trudnych sytuacji.

Każde dziecko jest inne, jednak istnieją metody pracy z dziećmi wspólne dla wszystkich. Autorzy  podpowiadają wiele podstawowych sposobów na radzenie sobie z objawami, na stworzenie sytuacji sprzyjających rozwojowi dziecka, mimo ciężaru, jakim jest ADHD. Podpowiadają sposoby na zbudowanie wysokiej samooceny dziecka, systemu zasad i konsekwencji.

W swoich artykułach, książkach i kursach zalecam rodzicom i nauczycielom, aby rośli w siłę wiedzy. Przewodnik jest wielkim źródłem wiedzy, którą należy posiąść, aby umiejętnie wychowywać dziecko z ADHD z szacunkiem dla jego indywidualności.

Dziecko nadpobudliwe wymaga niesamowitej kreatywności, a książka pomaga także w poszukiwaniu rozwiązań. Jako matka chłopca z ADHD mogę zapewnić, że zawarte w przewodniku metody, stosowane konsekwentnie, dają bardzo dobre efekty. Do takiej książki warto powracać przez wiele lat, za każdym razem odkrywając nowe sposoby na wychowywanie niezwykłego dziecka w kontekście bieżącej sytuacji.

Książkę tę polecam również pedagogom, którzy spędzają z naszymi dziećmi wiele godzin w ciągu dnia, zastanawiając się: Dlaczego właśnie to dziecko, jako jedyne, sprawia tyle trudności w prowadzeniu lekcji? Dlaczego tak różni się od innych? Jak do niego dotrzeć? Jak reagować na jego zachowania? Dzięki tej lekturze pedagodzy mają szansę zrozumieć funkcjonowanie dziecka nie tylko w szkole, ale również w rodzinie.

Na koniec publikację tę polecam rodzicom do cytowania wszystkim „niedowiarkom”, czyli osobom poddającym w wątpliwość istnienie ADHD. Wszystkim, którzy uważają, że ADHD to wymówka nieodpowiedniego wychowania. Często zagubieni rodzice mają trudności w znajdowaniu argumentów w rozmowie podczas ataku na ich dziecko. Polecam rodzicom zaznaczenie grubym markerem kluczowych zdań, aby w odpowiednim momencie móc je zacytować. Są to słowa fachowców, praktyków, lekarzy i naukowców. Istnieje duża szansa, że naszym „niedowiarkom” trudniej będzie te słowa podważyć.

Oto, z jakich powodów nazwałam tę książkę „niezbędnikiem”.

Polecam z serca.

Małgorzata Adria - Doświadczona mama nastolatka z ADHD. Wieloletni członek Polskiego Towarzystwa ADHD. Certyfikowany Mediator Oświatowy PCM. Z zawodu LIFE COACH (coaching relacji, coaching rodzicielski, coaching celu) oraz trener.

 

Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.