e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama
newsletter

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Informacje prezentowane w Egodziecka.pl są bardzo przystępnie przekazywane - polecamy portal rodzicom naszych pacjentów"

    LOBUS Pracownia Diagnozy i Terapii Dziecka, Gabinet Integracji Sensorycznej

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Zamotane rodzicielstwo – II Ogólnopolski Festiwal Chustowy

dodano: 25-04-2017
W dniach 6-7 maja bieżącego roku w Centrum Konferencyjnym w Pawłowicach pod Wrocławiem odbędzie się II Ogólnopolski Festiwal Chustowy. Jest to największa tego typu impreza w Polsce, a tematem przewodnim całego wydarzenia jest promowanie rodzicielstwa bliskości oraz prawidłowego noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Festiwal cieszy się ogromną popularnością wśród rodziców noszących swoje dzieci w chustach, a także wśród ekspertów, których nie zabraknie również podczas tegorocznej edycji. 
 
Bliskość z dzieckiem jaką daje chusta, przy jednoczesnym uwolnieniu rąk, jest nieocenionym wsparciem dla młodych rodziców. Często szukają oni rozwiązań mogących wspomóc ich na nowej i nieznanej drodze rodzicielstwa, i tak trafiają na tematy chustonoszenia, swobodnego karmienia piersią na żądanie, zdrowego odżywiania metodą blw, czy współspania z dzieckiem. Szukają wsparcia i świadomie chcą podejmować właściwe dla rozwoju swoich dzieci decyzje. Festiwal Chustowy jest odpowiedzią na zapotrzebowania rodziców, a jednocześnie stanowi doskonałą okazją do wymiany spostrzeżeń i doświadczeń, zarówno ze strony uczestników, jak i zaproszonych prelegentów. 
 
#nicminiewisi

Festiwal Chustowy to efekt sukcesu kampanii społecznej przeprowadzonej w mediach społecznościowych pod hashtagową nazwą #nicminiewisi. Nazwa nawiązuje do wiszących bezwładnie kończyn dziecka noszonego przodem do świata w nieprawidłowym nosidle lub źle zawiązanej chuście. Odnosi się także do empatii rodzica noszącego, któremu nie jest obojętne, w jaki sposób nosi swoje dziecko (mówiąc trywialnie “nie wisi mu to”). Głównym celem przyświecającym kampanii jest budowanie świadomości na temat korzyści wynikających z prawidłowego noszenia dzieci, a także negatywnych następstw będących konsekwencjami nieprawidłowego noszenia.  Wydarzenie  ma na celu pokazanie potencjału drzemiącego w niepozornym kawałku materiału, zwanym chustą tkaną, a także zainspirowaniu doradców wykształconych w różnych szkołach noszenia do dialogu i wzajemnej współpracy. 

Podczas tegorocznej edycji przewidzianych jest aż 16 warsztatów dla rodziców, na których będą mogli zdobyć umiejętności dotyczące różnych metod chustonoszenia, poprawnego doboru nosideł, zdrowego odżywania, czy też samodzielnego jedzenia niemowląt metodą blw. Szczególna uwaga zostanie poświęcona wykładom specjalistów z dziedziny pediatrii, fizjoterapii oraz psychologii, które mogą stanowić klucz do sukcesu chustonoszenia w Polsce i wdrażania jej elementów we wczesnej fazie rozwoju dzieci. Przewidziany jest również panel dedykowany doradcom noszenia, podczas którego będą mogli wymienić swoje doświadczenie zawodowe, udoskonalić swoje umiejętności i uwrażliwić się na ważne aspekty budowy ciała i konsekwencje zdrowotne nieprawidłowego zawiązywania chusty.
 
Chusta – trzecia ręka
 
Zbliża się czas wyjazdów, tych krótszych i tych wakacyjno - urlopowych. W rodzinach, gdzie pojawiło się małe dziecko, powstaje wiele pytań na temat tego, jak zorganizować kwestie transportu i przemieszczania się. Ciężko jest bowiem pchać wózek po piaszczystych plażach, czy wędrować z nim po górskich szlakach. Przydałyby się też wolne ręce, żeby zabrać zabawki i inne niezbędne drobiazgi. Świetnym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest właśnie chusta. Oprócz korzyści takich jak bliskość z dzieckiem, jego prawidłowa pozycja podczas noszenia, daje ona również rodzicom bardzo praktyczne korzyści. 

Z „zamotanym” dzieckiem bez obaw możemy spacerować brzegiem morza czy cieszyć się górskimi widokami. Na początek polecamy chustę tkaną splotem skośno - krzyżowym, długą bądź kółkową. Dla dzieci samodzielnie siadających możemy używać natomiast ergonomicznych nosideł miękkich. Chusta, która oplata dziecko jak egzoszkielet pozwala na zachowanie fizjologicznych krzywizn, dlatego można jej używać od narodzin - doradza fizjoterapeutka Zuzanna Wasiukiewicz - Balkowska. Nosidła są wspaniałą rzeczą, ale warto pamiętać, że można ich używać dopiero u dzieci, które samodzielnie siadają. Szeroki rozstaw nóg powoduje ustawienie miednicy w przodopochyleniu, a ta pociąga za sobą kręgosłup do wyprostu. Dlatego nie stosujemy nosideł u dzieci, które same nie rozpoczęły procesu pionizacji – dodaje ekspert.
 
Wszystkich rodziców zainteresowanych tematem bezpiecznego noszenia dziecka w chuście zapraszamy na II Festiwal Chustowy #nicminiewisi Dla rodziców, którym odbędzie się w dniach 6-7 maja w podwrocławskich Pawłowicach. 
 
 
Opublikowane w: Wydarzenia

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.