e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Strona jest świetna, stanowi ewenement wśród portali dla rodziców."

    Emilia - mama 2-letniej Ani, Warszawa

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Wyjazdy wakacyjne rozwojowym energetykiem dla dzieci

dodano: 08-06-2017
Wyjazdy wakacyjne, zarówno dzieciom jak i rodzicom, kojarzą się z czasem wolnym, zabawą i leniuchowaniem. Letni odpoczynek może być również czasem intensywnego rozwoju dzieci. Wakacje wpływają bowiem pozytywnie na rozwój systemów mózgowych, kreatywność, koncentrację oraz IQ. HomeToGo zapytało ekspertów i rodziców podróżujących z dziećmi o ich opinie i doświadczenia związane z wpływem wakacji na najmłodszych. 
 
Zgodnie z badaniem CBOS  przeprowadzonym w 2016 roku, aż 34% dzieci nie pojechało na przynajmniej tygodniową wycieczkę wakacyjną. Zaskakującym jest fakt, że 42% badanych nie widzi potrzeby wysyłania swoich pociech na wakacje, skoro mogą one spędzić je w domu. Wakacje jednak wywierają bardzo dużo pozytywnych czynników na dzieci, dla których warto rozważyć rodzinny wyjazd w nadchodzącym sezonie.
 
Wakacje pobudzają rozwój mózgu dziecka
 
Dr Pankseep  zdefiniował dwa systemy w mózgu: zabawa i poszukiwanie, które są najbardziej stymulowane właśnie podczas wakacji. Jak wykazują badania, uruchamiane systemy wyzwalają składniki neurochemiczne takie, jak opioidy, oksytocyna i dopamina, odpowiedzialne za dobre samopoczucie i redukcję poziomu stresu. Pobyt na łonie natury obniża też ciśnienie krwi i pozytywnie wpływa na dzieci z ADHD.
 
– Wyjazd wakacyjny, a zwłaszcza spędzanie czasu pośród natury, gdzie dzieci doświadczają nowych bodźców, poprawia nastrój i koncentrację – komentuje Joanna Satuła-McGirr z portalu MojaPsychologia.pl. – Badania wskazują, że wakacje wypełnione społecznymi, fizycznymi, kognitywnymi i zmysłowymi bodźcami działają jak odżywka dla mózgu. 
 
Dr hab. Gabriele Haug-Schnabel , specjalista badań z zakresu biologii behawioralnej człowieka,  uważa, że zmiana środowiska stymuluje procesy w płacie czołowym, które mogą mieć wpływ na rozwój umysłowy u dzieci, a także dostarcza nowych bodźców do odkrywania, obserwowania, słuchania i dotykania. Dzięki wakacjom ćwiczone są więc systemy mózgu w płacie czołowym, zaangażowanym w funkcjonowanie poznawcze, inteligencję społeczną i ukierunkowanie na osiąganie celów. Osoby regularnie wyjeżdżające na wakacje są bardziej zadowolone i lepiej łączą swoje pragnienia i potrzeby.
 
Lepsza koncentracja, kreatywność, otwartość na nieznane
 
Podróżując, dzieci stykają się z różnymi, nieznanymi wcześniej sytuacjami, co pozwala im poszerzać horyzonty i uczy patrzenia na świat z różnych perspektyw. Takie pozytywy zauważyła u swoich pociech Beata Bujdasz z Tamjedziemy.pl: – Nasze dzieci zaczęły podróżować po 3. miesiącu życia. Na przestrzeni lat mogę na pewno stwierdzić, że robią się coraz bardziej otwarte. Inny kolor skóry czy język nie sprawia na nich wrażenia. Są tolerancyjni, a języków obcych uczą się z łatwością.
 
Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Indianie  wykazało z kolei, że już samo myślenie o odległych miejscach potrafi zwiększyć poziom kreatywności. Jak zdradzają Aleksandra i Tomasz Dudek z Globtroterek.com, na kreatywność podczas wyjazdu wpływają na przykład rodzinne gry miejskie, które uczą sprytu i współpracy, rozbudzają ciekawość i zawierają sporą dawkę historii. Wojciech Kreft z Dzieckowpodrozy.pl dodaje, że każda podróż nie tylko edukuje, ale również zacieśnia rodzinne więzi i stwarza okazję do odkrywania własnej rodziny na nowo. 
 
Więcej informacji i cały wywiad z dr hab. Gabriele Haug-Schnabel można znaleźć na stronie HomeToGo (https://www.hometogo.pl/media/wplyw-wakacji-dzieci/).
 
Metodologia

Projekt został przygotowany na podstawie badań i publikacji których dokładny spis znajduje się na stronie HomeToGo.pl, a także na podstawie zgromadzonych opinii ekspertów i blogerów rodzinnych podróżujących z dziećmi. 
 
 
Opublikowane w: Czytelnia

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.