e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • ”Egodziecka.pl to dla mnie źródło inspiracji. Portal poleca świetną literaturę fachową, którą ja z kolei polecam moim Klientom."

    Justyna Sawicka, www.bookafka.pl

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Wędzidełko językowe, czyli - rola małego tworu podjęzykowego

dodano: 03-04-2013

Jako logopeda mam wiele okazji do obserwowania wędzidełek językowych. Wędzidełko językowe (wg. niektórych autorów nie ma wędzidełka nadjęzykowego, a więc nie można mówić o wędzidełku podjęzykowym) to twór błoniasty, który łączy dolną część języka z dnem jamy ustnej. Wędzidełko można obserwować podczas próby podnoszenia języka do podniebienia. Ma ono różny wygląd, czasem jest białe, aż przezroczyste, czasem grube, a czasem zupełnie niewidoczne dla ludzkiego oka!


Skąd więc wiadomo, że wędzidełko jest skrócone?

Każdy logopeda dokonuje wnikliwej obserwacji całej jamy ustnej, w tym i wędzidełka. Zawsze zwraca uwagę na wygląd i pracę języka.
Jego uwagę może zwrócić:

-    trudność w unoszeniu języka do wałka dziąsłowego;

-    „serduszkowate” wgłębienie na obrzeżu języka;

-     małe, białe plamki - „anemizacja”, czyli niedokrwienia wskutek naprężania języka;

-    próchnica - krótkie wędzidełko powoduje trudności w pracy języka, w oczyszczaniu jamy ustnej i przesuwaniu pokarmu;

-    szczękościsk - pacjent nie rusza brodą, nie otwiera buzi;

-    wada zgryzu- spowodowana złą pracą języka;

-    asymetria warg - często język „ucieka” na bok i pociąga za sobą wargi;

-    wada wymowy - nieprawidłowa realizację głosek R i L;

-    nieprawidłowa wymowa głosek dźwięcznych - wędzidełko podciąga krtań wysoko;

-    zapis w wywiadzie logopedycznym niesie informację o krótkim wędzidełku występującym u któregoś z członków rodziny (cecha dziedziczna).

Skrócone wędzidełko językowe powoduje różne problemy w zależności od wieku. U małych dzieci jest przyczyną trudności w połykaniu. Dziecko krzyczy, nie chce ssać piersi matki. Na szczęście na oddziałach poporodowych bardzo szybko rozpoznawany jest problem krótkiego wędzidełka i podejmowana jest wczesna interwencja - bezbolesne podcięcie i częste ćwiczenia w postaci ssania piersi matki.

U młodych ludzi skrócone wędzidełko powoduje trudności w całowaniu, a u ludzi starszych - wysuwanie protezy!

Niestety same ćwiczenia logopedyczne nie pomogą w rozciągnięciu wędzidełka języka. Jedynym rozwiązaniem jest frenotomia. Frenotomia to zabieg podcięcia wędzidełka. Zabieg ten wykonują: chirurg szczękowy, stomatolog, laryngolog, ortodonta.

Podcięcie wędzidełka przebiega przy znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Znieczulenie miejscowe może być podane w sprayu, za pomocą wacika ze znieczuleniem lub igłą.

Po podcięciu  nie ma blizn - połykanie i każda czynność fizjologiczna w obrębie jamy ustnej to ćwiczenie, które sprzyja gojeniu rany.

Niestety bardzo często jedno cięcie nie wystarczy, aby osiągnąć zamierzony efekt. Trzeba podciąć 2-3 razy, żeby wyeliminować np. wpływ języka na zgryz. Czasami wykonuje się też jedno cięcie zet plastyczne - przy znieczuleniu ogólnym (3 cięcia na raz - tak jak robił to Zorro).

Najlepiej zabieg wykonać u tego samego lekarza.

Po zabiegu bardzo ważna jest odpowiednia dieta. Należy unikać potraw słonych, pikantnych i ostrych, a bezpośrednio po podcięciu wskazane jest lizanie lodów! Lody wpływają chłodząco i znieczulająco na miejsce cięcia, stanowią pierwsze ćwiczenie dla języka i są pyszną nagrodą dla  dziecka.

Każda ingerencja chirurgiczna wywołuje lęk i obawy - zarówno u dziecka, jak i rodzica. Zawsze trzeba przeanalizować wszystkie plusy i minusy zabiegu podcięcia i zastanowić się, co w danej sytuacji będzie korzystne dla naszej pociechy.

Dominika Kościelniak - pedagog specjalny-logopeda
 

Opublikowane w: ABC rozwoju dziecka
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Komentarze

  • Umieszczone przez: Renata sobota, 17 Czerwiec 2017 17:13
    Dzień dobry, jestem stomatologiem z własnymi macierzyńskimi doświadczeniami wędzidełkowymi. Na cały temat zwróciłam uwagę ostatnio po przyjęciu kolejnego dziecka z bardzo przerośniętym wędzidełkiem, gdzie temat był ewidentnie "przenoszony", a rodzice nie dostali żadnej wskazówki dokąd powinni się w tej sprawie udać. Tym samym bardzo dziękuję za artykuł w ważnym temacie i sugeruje zacieśnianie współpracy logopedów i stomatologów w tej kwestii. Pozdrawiam, le. dentysta Renata Sznajder
  • Umieszczone przez: marta czwartek, 11 Kwiecień 2013 19:37
    Witam, skąd informacja, że podcięcie wędzidełka podjęzykowego wykonuje się w znieczuleniu ogólnym? Pytam, ponieważ nam na szkoleniach mówiono, że zabieg ten wykonuje się wyłącznie w znieczuleniu miejscowym i faktycznie tylko taką formę znieczulenia stosowano u moich pacjentów. Niestety, ale twierdzenie "znieczulenie ogólne" bardzo odstrasza i zniechęca rodziców, przecież ten zabieg wykonuje się w kilka sekund, po zabiegu dzieci normalnie mówią i jedzą, a najlepszym zalecenie "po" to iść na zimne lody...

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.