e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
newsletter

Porada dnia

Wydarzenia

Czytam egodziecka.pl

  • "Informacje prezentowane w Egodziecka.pl są bardzo przystępnie przekazywane - polecamy portal rodzicom naszych pacjentów"

    LOBUS Pracownia Diagnozy i Terapii Dziecka, Gabinet Integracji Sensorycznej

Reklama

Reklama

Partnerzy

Patronaty

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Najnowsze na forum

Lęk separacyjny

dodano: 20-07-2011
Przeżywanie i okazywanie lęku przed separacją (realną lub zagrażającą) od osób bliskich, z którymi dziecko czuje się związane, jest normalnym rozwojowo zjawiskiem u niemowląt i przedszkolaków.

Dziecięcy lęk separacyjny rozumiany jako zaburzenie cechuje duże nasilenie, długie utrzymywanie się tego stanu (co najmniej 4 tygodnie) i trudności w funkcjonowaniu społecznym. Charakterystyczny jest skrajnie nasilony lęk, bywa że z napadami paniki i fizycznym przylgnięciem przy próbach oddzielenia dziecka od matki, napady złości, stała odmowa wychodzenia poza dom, powtarzające się koszmary senne o treści związanej z obawami o rodziców lub siebie, niemożność zasypiania bez matki. Mogą towarzyszyć temu objawy somatyczne (np. wymioty, biegunki, bóle brzucha, głowy), zwłaszcza w sytuacjach grożących rozłąką. 

Etiologia lęku przed separacją w dzieciństwie obejmuje czynniki psychiczne (poziom bezpieczeństwa dziecka, stymulacja rozwoju) oraz neurofizjologiczne. Za początek przyjmuje się okres między drugim a piątym rokiem życia. Częściej obserwuje się go u dziewczynek, dzieci wychowywanych przez jedno z rodziców (zwłaszcza samotną matkę). Zdarza się, że dziecko cofa się do poprzednich faz rozwoju. Bywa też, że z czasem lęk związany z separacją może przekształcić się w innego rodzaju lęki.  

Anna Kossowska-Lubowicka – specjalista psychologii klinicznej

Opracowano na podstawie książek:
1.    „Psychiatria dzieci i młodzieży” pod red. Ireny Namysłowskiej, rozdz. 10 „Zaburzenia emocjonalne rozpoczynające się w dzieciństwie” Lidii Popek
2.     „Psychiatria dzieci i młodzieży” Maria Orwid, Kazimierz Pietruszewski, rozdz. 2 „Okres wczesnodziecięcy”.
Opublikowane w: Zaburzenia
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

Co, gdzie, kiedy - Qlturka.pl

  • Wielkimi krokami zbliża się 3. edycja festiwalu teatralnego w Wyszkowie pod hasłem „Republika Alternatywy". Program tegorocznej Letniej Sceny Teatralnej jest bardzo bogaty i różnorodny - oprócz występów teatralnych i kabaretowych, koncertu czy pokazu filmów organizatorzy przygotowali warsztaty aktorskie dla dzieci i teatralne dla młodzieży. A to jeszcze nie wszystko!
  • Wydawnictwo Tako i Pies Czy Suka zapraszają na spotkanie autorskie i promocję książki „Warszawa" Grażki Lange. Wydarzenie odbędzie się w piątek 11 września o godz. 18.00 w klubogalerii Pies Czy Suka na ul. Szpitalnej 8a w Warszawie.
  • Cafe Bajarka zaprasza od 7 września na zajęcia umuzykalniające dla dzieci w wieku od 7 m/cy do 3 lat oparte na teorii nauczania muzyki profesora Edwina Eliasa Gordona.

Warto przeczytać - Qlturka.pl

  • Dziecko nie może myśleć Ťjak dorosłyť, ale może dziecięco zastanawiać się nad poważnymi zagadnieniami dorosłych; brak wiedzy i doświadczenia zmusza je, by inaczej myślało. Janusz Korczak, "Jak kochać dziecko"
  • Polska sekcja IBBY jest jedną z siedemdziesięciu narodowych sekcji IBBY - International Board on Books for Young People - międzynarodowej organizacji non-profit, zajmującej się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej, założonej w Zurychu w 1953.
  • Jak zrobić w domu skamienielinę? Jak wyhodować kryształ? Co to są inkluzje? Tego wszystkiego można się dowiedzieć z geologicznej gry „Gdy kamienie były żywe" , przygotowanej przez Ministerstwo Środowiska przy merytorycznym wsparciu Państwowego Instytutu Geologicznego.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.