e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama
newsletter

Porada dnia

Wydarzenia

Czytam egodziecka.pl

  • "Bardzo się cieszę, że powstał tak profesjonalny portal! Mogę tylko pogratulować."

    Anna z Mogilna

Reklama

Reklama

Partnerzy

Patronaty

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Najnowsze na forum

Lęk separacyjny

dodano: 20-07-2011
Przeżywanie i okazywanie lęku przed separacją (realną lub zagrażającą) od osób bliskich, z którymi dziecko czuje się związane, jest normalnym rozwojowo zjawiskiem u niemowląt i przedszkolaków.

Dziecięcy lęk separacyjny rozumiany jako zaburzenie cechuje duże nasilenie, długie utrzymywanie się tego stanu (co najmniej 4 tygodnie) i trudności w funkcjonowaniu społecznym. Charakterystyczny jest skrajnie nasilony lęk, bywa że z napadami paniki i fizycznym przylgnięciem przy próbach oddzielenia dziecka od matki, napady złości, stała odmowa wychodzenia poza dom, powtarzające się koszmary senne o treści związanej z obawami o rodziców lub siebie, niemożność zasypiania bez matki. Mogą towarzyszyć temu objawy somatyczne (np. wymioty, biegunki, bóle brzucha, głowy), zwłaszcza w sytuacjach grożących rozłąką. 

Etiologia lęku przed separacją w dzieciństwie obejmuje czynniki psychiczne (poziom bezpieczeństwa dziecka, stymulacja rozwoju) oraz neurofizjologiczne. Za początek przyjmuje się okres między drugim a piątym rokiem życia. Częściej obserwuje się go u dziewczynek, dzieci wychowywanych przez jedno z rodziców (zwłaszcza samotną matkę). Zdarza się, że dziecko cofa się do poprzednich faz rozwoju. Bywa też, że z czasem lęk związany z separacją może przekształcić się w innego rodzaju lęki.  

Anna Kossowska-Lubowicka – specjalista psychologii klinicznej

Opracowano na podstawie książek:
1.    „Psychiatria dzieci i młodzieży” pod red. Ireny Namysłowskiej, rozdz. 10 „Zaburzenia emocjonalne rozpoczynające się w dzieciństwie” Lidii Popek
2.     „Psychiatria dzieci i młodzieży” Maria Orwid, Kazimierz Pietruszewski, rozdz. 2 „Okres wczesnodziecięcy”.
Opublikowane w: Zaburzenia
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

Co, gdzie, kiedy - Qlturka.pl

  • Egmont Polska serdecznie zaprasza wszystkich małych i dużych czytelników do odwiedzenia swojego stoiska nr A 32. Książki i komiksy podczas Targów będą podpisywać autorzy związani z wydawnictwem.
  • Family Cafe - nowe miejsce na mapie Poznania - zaprasza w piątek 31 października dzieci w wieku powyżej 3 lat wraz z rodzicami na Rodzinne Czary Mary! W programie wiele zajęć plastycznych związanych z tematyką Halloween.
  • W najbliższy piątek, o godz. 18.00, Małych i Dużych Widzów CSW "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na otwarcie wystawy, na którą składają się prace z kolekcji CSW - zarówno najnowsze, pozyskane w 2014 roku, jak i te wcześniej pokazywane. Kluczem do ,,Opowieści kosmikomicznych" jest wątek edukacyjny - wystawa jest pretekstem do podróżowania po świecie sztuki przy użyciu wyobraźni, która pomoże snuć wokół prezentowanych prac własne opowieści. W sobotę CSW zaprasza na pierwszą taką ekspedycję: w samo południe odbędzie się familijna ,,Wyprawa w głąb sztuki", czyli kreatywne warsztaty dla dzieci i opiekunów. Każdy z uczestników otrzyma specjalny ekwipunek - mapę i zestaw zadań do rozwiązania.

Warto przeczytać - Qlturka.pl

  • W nowym roku z nowymi siłami część załogi portalu Qlturka.pl (w składzie 2 kobiety i dwie dziewczynki) wyruszyła podbijać warszawskie wystawy. Pierwszym naszym celem były wystawy odbywające się w ramach projektu "Projektanci dzieciom" w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego.
  • Przełom września i października to nie tylko czas pięknej złotej polskiej jesieni, ale również moment, w którym w tym roku pojawiła się na rynku zupełnie niezwykła seria książek dla dzieci rozpoczynających przygodę z samodzielnym czytaniem. "Czytam sobie", bo taki tytuł nosi najnowsze "dziecko" wydawnictwa Egmont, już na starcie proponuje dziewięć tytułów, podzielonych na trzy poziomy.
  • Naszym dzieciom słowa „Chiny" czy „Indie" pewnie więcej mówią niż „Wietnam". Co najwyżej przechodziły obok restauracji lub baru oferującego dania kuchni wietnamskiej, albo widziały na ulicy przedstawicieli owej nacji, mieszkających w Polsce. Natomiast w świadomości większości dorosłych nazwa tego kraju pojawia się zazwyczaj w kontekście politycznym.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.