e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama
newsletter

Porada dnia

Wydarzenia

Czytam egodziecka.pl

  • "Strona jest świetna, stanowi ewenement wśród portali dla rodziców."

    Emilia - mama 2-letniej Ani, Warszawa

Reklama

Reklama

Partnerzy

Patronaty

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Najnowsze na forum

Lęk separacyjny

dodano: 20-07-2011
Przeżywanie i okazywanie lęku przed separacją (realną lub zagrażającą) od osób bliskich, z którymi dziecko czuje się związane, jest normalnym rozwojowo zjawiskiem u niemowląt i przedszkolaków.

Dziecięcy lęk separacyjny rozumiany jako zaburzenie cechuje duże nasilenie, długie utrzymywanie się tego stanu (co najmniej 4 tygodnie) i trudności w funkcjonowaniu społecznym. Charakterystyczny jest skrajnie nasilony lęk, bywa że z napadami paniki i fizycznym przylgnięciem przy próbach oddzielenia dziecka od matki, napady złości, stała odmowa wychodzenia poza dom, powtarzające się koszmary senne o treści związanej z obawami o rodziców lub siebie, niemożność zasypiania bez matki. Mogą towarzyszyć temu objawy somatyczne (np. wymioty, biegunki, bóle brzucha, głowy), zwłaszcza w sytuacjach grożących rozłąką. 

Etiologia lęku przed separacją w dzieciństwie obejmuje czynniki psychiczne (poziom bezpieczeństwa dziecka, stymulacja rozwoju) oraz neurofizjologiczne. Za początek przyjmuje się okres między drugim a piątym rokiem życia. Częściej obserwuje się go u dziewczynek, dzieci wychowywanych przez jedno z rodziców (zwłaszcza samotną matkę). Zdarza się, że dziecko cofa się do poprzednich faz rozwoju. Bywa też, że z czasem lęk związany z separacją może przekształcić się w innego rodzaju lęki.  

Anna Kossowska-Lubowicka – specjalista psychologii klinicznej

Opracowano na podstawie książek:
1.    „Psychiatria dzieci i młodzieży” pod red. Ireny Namysłowskiej, rozdz. 10 „Zaburzenia emocjonalne rozpoczynające się w dzieciństwie” Lidii Popek
2.     „Psychiatria dzieci i młodzieży” Maria Orwid, Kazimierz Pietruszewski, rozdz. 2 „Okres wczesnodziecięcy”.
Opublikowane w: Zaburzenia
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

Co, gdzie, kiedy - Qlturka.pl

  • W poniedziałek 29 września 2014 roku w Pałacu Młodzieży w Katowicach premierą „Burzy" według Williama Szekspira, Stowarzyszenie Teatralne Tespis z Katowic rozpocznie realizację projektu teatralnego dla dzieci i młodzieży w wieku 5-17 lat pod nazwą „Baśnie Pana Szekspira".
  • W niedzielę, 21 września o godz. 12.30 Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu zaprasza na spektakl „Władca Skarpetek". Niezwykłe przygody Jasia, który w poszukiwaniu zagubionej skarpetki wyrusza nocą w zaczarowaną podróż po swoim domu, to nie tylko spotkanie z roztańczonymi i rozśpiewanymi przedmiotami codziennego użytku. To także podróż przez świat pełen intrygujących dźwięków, rytmów i muzyki, które towarzyszą bohaterowi oraz widzom przez cały spektakl.
  • Nadwiślański Uniwersytet Dziecięcy w Józefowie zaprasza w najbliższą sobotę na inauguracyjny wykład na temat owadów i pajęczaków.Start o 10:00. Polecamy!

Warto przeczytać - Qlturka.pl

  • Jak to jest posiadać niezwykłą moc, dzięki której można ocalić świat, lub też znaleźć się niespodziewanie w miejscu, gdzie nic nie jest logiczne i dzieją się rzeczy niesłychane? Na te pytania z pewnością odpowiedzą wielbiciele książek o Harrym Potterze i „Alicji w Krainie Czarów". Miłośnicy „Tajemniczego ogrodu" zapewne także będą chcieli dodać coś od siebie. Rozważania te nie byłyby możliwe, gdyby nie talent pisarzy, pozwalający im na wykreowanie fantastycznego, będącego odskocznią od niekiedy szarej rzeczywistości, świata.
  • "Lubię, lubię, bardzo lubię..." - tylko tak mogę zamruczeć w zamyśleniu, słysząc lekkie wahanie w głosie Amelii, pytającej, czy napiszę kilka słów o jej malowaniu dla dzieci.
  • Do Gdyńskiego Akwarium warto pojechać z wielu względów. Przede wszystkim z powodu sali o nazwie Rafa Koralowa. Pewnie, że lepiej byłoby zanurzyć się z maską i fajką w przybrzeżnych wodach któregoś południowego morza, ale skoro najbliższa okolica niczego takiego nie oferuje, to z pewnością należy zobaczyć największą żywą rafę w Polsce.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.