e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama
newsletter

Porada dnia

Wydarzenia

Czytam egodziecka.pl

  • "Informacje prezentowane w Egodziecka.pl są bardzo przystępnie przekazywane - polecamy portal rodzicom naszych pacjentów"

    LOBUS Pracownia Diagnozy i Terapii Dziecka, Gabinet Integracji Sensorycznej

Reklama

Reklama

Partnerzy

Patronaty

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Najnowsze na forum

Lęk separacyjny

dodano: 20-07-2011
Przeżywanie i okazywanie lęku przed separacją (realną lub zagrażającą) od osób bliskich, z którymi dziecko czuje się związane, jest normalnym rozwojowo zjawiskiem u niemowląt i przedszkolaków.

Dziecięcy lęk separacyjny rozumiany jako zaburzenie cechuje duże nasilenie, długie utrzymywanie się tego stanu (co najmniej 4 tygodnie) i trudności w funkcjonowaniu społecznym. Charakterystyczny jest skrajnie nasilony lęk, bywa że z napadami paniki i fizycznym przylgnięciem przy próbach oddzielenia dziecka od matki, napady złości, stała odmowa wychodzenia poza dom, powtarzające się koszmary senne o treści związanej z obawami o rodziców lub siebie, niemożność zasypiania bez matki. Mogą towarzyszyć temu objawy somatyczne (np. wymioty, biegunki, bóle brzucha, głowy), zwłaszcza w sytuacjach grożących rozłąką. 

Etiologia lęku przed separacją w dzieciństwie obejmuje czynniki psychiczne (poziom bezpieczeństwa dziecka, stymulacja rozwoju) oraz neurofizjologiczne. Za początek przyjmuje się okres między drugim a piątym rokiem życia. Częściej obserwuje się go u dziewczynek, dzieci wychowywanych przez jedno z rodziców (zwłaszcza samotną matkę). Zdarza się, że dziecko cofa się do poprzednich faz rozwoju. Bywa też, że z czasem lęk związany z separacją może przekształcić się w innego rodzaju lęki.  

Anna Kossowska-Lubowicka – specjalista psychologii klinicznej

Opracowano na podstawie książek:
1.    „Psychiatria dzieci i młodzieży” pod red. Ireny Namysłowskiej, rozdz. 10 „Zaburzenia emocjonalne rozpoczynające się w dzieciństwie” Lidii Popek
2.     „Psychiatria dzieci i młodzieży” Maria Orwid, Kazimierz Pietruszewski, rozdz. 2 „Okres wczesnodziecięcy”.
Opublikowane w: Zaburzenia
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

Co, gdzie, kiedy - Qlturka.pl

  • Zbliża się czas ferii zimowych. Dla dzieci i młodzieży to czas niezapomnianych przygód. Specjalnie dla „młodych odkrywców" Humanitarium przygotowało „zimowe karnety" składające się z wyjątkowych zajęć z pogranicza iluzji i nauki!
  • Teatr Baj Pomorski zaprasza małych widzów w styczniu na przedstawienia: „Przypadki doktora Bonifacego Trąbki", „Przytulaki", „Wschód i zachód słonia" oraz „Dzieci z Bullerbyn".
  • Muzeum dla Dzieci zaprasza dzieci (oraz opiekunów) na spotkania i warsztaty styczniowe. Wśród nich m.in. zajęcia o tematyce karnawałowej, kolędniczej i teatralnej oraz etnograficzne półkolonie zimowe. Polecamy!

Warto przeczytać - Qlturka.pl

  • O tym, jak powstaje gra planszowa i czym różni się gra wojenna od gry o wojnie, rozmawiamy z Filipem Miłuńskim, twórcą rodzinnych gier planszowych „Mali Powstańcy” i „Na Grunwald!” oraz gry dla starszych graczy„Magnum Sal”.
  • Ziemię opanowała gorączka futbolowa, a jedyna postać, która jest wobec tego zjawiska zdystansowana, musi pochodzić z innej planety - autor i reżyser Marek Zákostelecký i choreograf Władysław Janicki opowiadają o spektaklu „Planeta Football” w Teatrze Guliwer.
  • Jak wszystkie dziedziny sztuki, teatr lalek jest w stanie permanentnego rozwoju. Jego dzisiejsze oblicze zaskoczy każdego, kto nie zaglądał doń przez ostatnie dziesięć lat. Spektakle w teatrach lalkowych coraz mniej bowiem przypominają owe kukiełkowe bajki, które pamiętamy z własnego dzieciństwa. Coraz częściej jest to teatr tyleż aktora, co jego animowanych partnerów - lalek, przedmiotów czy wręcz całych fragmentów scenografii. A nade wszystko - teatr poetyckiej metafory i bogatej plastyki.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.