e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama
newsletter

Porada dnia

Wydarzenia

Czytam egodziecka.pl

 • "Bardzo się cieszę, że powstał tak profesjonalny portal! Mogę tylko pogratulować."

  Anna z Mogilna

Reklama

Reklama

Partnerzy

Patronaty

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Najnowsze na forum

Agresja

dodano: 17-06-2011
Agresywność to zachowanie, które prowadzi do pogwałcenia praw innych osób. Są  to napastliwe sposoby zachowania, mające  charakter aktywny lub bierny, świadomy lub nieświadomy, wyrażane werbalnie lub motorycznie, przejawiane wobec siebie samego lub innych – zwierząt, ludzi, przedmiotów.
We wczesnym dzieciństwie nieopanowane agresywne sposoby zachowania są w znacznym stopniu normą. U starszych dzieci bezpośrednia agresja przejawia się w bójkach, złym traktowaniu innych dzieci, męczeniu zwierząt, kradzieży, naruszeniu zasad, niszczeniu przedmiotów, aż do zranienia ciała, gwałtów, czynów niszczycielskich i wandalizmu.

Przejawy agresji ukrytej, pośredniej, sprowadzają się, między innymi, do agresywnych kłamstw, stałej opozycji, wrogiego izolowania się, prowokowania, cieszenia z niepowodzeń innych, ironii, cynizmu, drwiny, upartego milczenia. Również takie działania jak ucieczki, kradzieże, podpalenia wynikają z agresywnych impulsów. Tłumienie agresji może doprowadzić do zaburzeń nerwicowych.

Istnieją różne teorie dotyczące przyczyn agresji, wśród nich najważniejsze jest  rozumienie jej jako następstwa frustracji, traktowanie jako popędu lub działanie  wyuczone przez naśladowanie.

Formy agresji mogą mieć charakter konstruktywny (obserwowane w różnych fazach rozwoju dziecka dążenia służące samoakceptacji i prawidłowemu rozwojowi, zmierzające do socjalizowania), ale też destrukcyjny.

Anna Kossowska-Lubowicka - specjalista psychologii klinicznej

Opracowano na podstawie książek:
12. "Psychiatria wieku rozwojowego” pod red. Anieli i Marii Popielarskich, rozdz. 12. pt. "Zaburzenia zachowania i nieprawidłowy rozwój osobowości u dzieci i młodzieży” autorstwa Haliny Sulestrowskiej
Opublikowane w: Zaburzenia
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Komentarze

 • Umieszczone przez: Gabrysia wtorek, 14 Maj 2013 10:43
  Powyższy opis agresywnego zachowania u dziecka idealnie oddaje codzienne problemy z moją córką.
  Dziękuję za zamieszczenie tego tematu.

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

Co, gdzie, kiedy - Qlturka.pl

 • Kino Pod Baranami zaprasza na przedpremierowe pokazy filmu Paddington - ekranizacji przygód uroczego niedźwiadka. Seanse odbywać się będą codziennie, od 25 grudnia 2014 roku do 1 stycznia 2015 roku. Film wchodzi na polskie ekrany 2 stycznia przyszłego roku.
 • Przedświąteczne spotkanie z Karuzelą Sztuki będzie barwnym wydarzeniem bogatym w różnego rodzaju pyszności i niespodzianki! Przypomni dzieciom i rodzicom dawną zabawę w piekło-niebo i podsumuje rok funkcjonowania projektu. Wydarzenia odbędzie się w najbliższą sobotę o godzinie 16:00.
 • Roboty i Spółka zapraszają do zapisów na półkolonie zimowe, na które dzięki Qlturce można uzyskać dziesięcioprocentową zniżkę. Polecamy!

Warto przeczytać - Qlturka.pl

 • Zbliża się rok szkolny, a wraz nim coroczne dylematy rodziców: jaką dziecku kupić wyprawkę? Czy kierować się tylko ceną, czy zwracać uwagę na jakość? Sytuacja komplikuje się bardziej, gdy dołącza tutaj głos dziecka, które ma przecież swoje upodobania i przy wyborze przyborów szkolnych kieruje się zupełnie innymi kryteriami. Na rynku wybór jest ogromny... Ale jeśli ktoś chce postawić na jakość, bezpieczeństwo i modne wzornictwo, proponuję produkty firmy z tradycjami - istniejącej od 125 lat spółki St. Majewski.
 • "Zaślubiny Arnolfinich" (1434) - znane także jako "Portret Arnolfinich" i "Portret małżonków Arnolfinich" to jeden z najlepszych obrazów Jana van Eycka.
 • Nasza podróż jest wirtualna, więc niezależnie od miejsca pobytu, możemy odwiedzić stronę Muzeum Narodowego Szkocji i znaleźć się w słonecznym Egipcie pośród mumii i piramid, lub w świecie starożytnych Piktów i Rzymian.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.