e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • ”Egodziecka.pl to dla mnie źródło inspiracji. Portal poleca świetną literaturę fachową, którą ja z kolei polecam moim Klientom."

    Justyna Sawicka, www.bookafka.pl

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Dla poszukujących inspiracji – recenzja książki "Wspieranie rozwoju dziecka"

dodano: 17-06-2011
Bardzo często podkreśla się fakt, iż najlepiej wpływać na rozwój dziecka poprzez proponowanie mu różnych form zabawy. Aktywności, które oprócz radości, bliskości – dadzą efekty w postaci pobudzenia różnych obszarów w młodym, chłonącym wiedzę jak gąbka, mózgu. Tylko skąd rodzic ma wiedzieć, jakie zabawy wspierają rozwój dziecka, pobudzają i zachęcają do odkrywania nowego?

Na ratunek rodzicom przychodzą książki, poradniki, których w księgarniach znaleźć można bardzo dużo. Jedną z takich pozycji jest  „Wspieranie rozwoju dziecka”, autorstwa Cornelii Nitsch i prof. Geralda Hüthera.  

Znajdziemy tam ponad 350 propozycji zabaw z dziećmi i dla dzieci. Zabawy te są w jasny i przejrzysty sposób posegregowane w spisie treści, pod względem obszarów, na które mają działać i które mają pobudzać. Są pomysły na aktywność w domu, na powietrzu, propozycje zabaw muzycznych, rozwijających mowę, kreatywność, skłaniających do główkowania i pomagających w odkryciu osobowości dziecka.

Dodatkowo, aby ułatwić rodzicom wybór zabawy i zawęzić obszar poszukiwań – przy każdej zabawie znajduje się informacja, do jakiej kategorii wiekowej skierowana jest propozycja i z czego będzie trzeba korzystać (są to na ogół przedmioty, które posiadamy w domu, albo tanie i łatwo dostępne – balony, farbki do ciała itp.). Każdy rozdział rozpoczyna się mini-wykładem, dotyczącym obszaru, który będzie pobudzany (np. informacje o rozwoju mowy u dzieci,  tabelka pokazująca rozwój w określonym wieku dziecka, przykładowe pytania rodziców i odpowiedzi specjalistów).

Ważne jest to, że autorzy, zachęcając do zabaw z dziećmi, jednocześnie podkreślają, że każda taka zabawa powinna sprawiać radość przede wszystkim dziecku, no i żeby znaleźć kompromis między dobra zabawą, a pobudzaniem mózgu do rozwoju – bo nie każda zabawa musi przynosić wymierne, rozwojowe efekty. A nasze dziecko nie zawsze musi mieć ochotę na to co my i nie w każdej dziedzinie musi być najlepsze i najmądrzejsze.

Książka nie przyciągnęła mnie okładką, ale wydaje się być pomocna i warto do niej zaglądać, szukając inspiracji do zabawy.

Karolina Zakrzewska

"Wspieranie rozwoju dziecka"
Cornelia Nitsch, Gerald Hüther
przeł. Przemysław Hodyra
Wyd. Olesiejuk, 2011

 

Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.