e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • ”Egodziecka.pl to dla mnie źródło inspiracji. Portal poleca świetną literaturę fachową, którą ja z kolei polecam moim Klientom."

    Justyna Sawicka, www.bookafka.pl

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Do oswajania nieznanego – recenzja książki "Bo ja idę do szpitala"

dodano: 19-01-2012
Tak się złożyło, że przeczytałam tę książkę zaraz po przeczytaniu powieści „Dwa serca anioła” Wojciecha Widłaka. Obie pozycje łączy jeden temat: chore serce u dziecka. Z tym że Widłak skupia się na tym, jak wygląda życie z wadą serca i opowieść urywa się tuż przed operacją, zaś książka „Bo ja idę do szpitala” daje obraz tego, co może wydarzyć się później: jak wygląda pobyt w szpitalu przed i po operacji. Tak naprawdę obie książki mogą okazać się bardzo pomocne chorym dzieciom.

Pobyt w szpitalu – wśród obcych osób mówiących nie w pełni zrozumiałym językiem, w otoczeniu skomplikowanej aparatury i w stresie przed operacją - jest trudnym wydarzeniem w życiu nie tylko dziecka. Dobrze, że powstają książki, które mogą nieco wyjaśnić i w pewnym stopniu przygotować do takiej wizyty. Tak jak uczyniła to Monika Zięba, autorka książki „Bo ja idę do szpitala”.

Narratorem w niej jest łoś Tadeusz – pluszowa zabawka należąca do Alka czekającego na operacji. Dla łosia wszystko jest niezrozumiałe, więc wraz ze swoim właścicielem poznaje nowe osoby, sprzęty i słownictwo. Objaśnia prostym językiem każde badanie i obowiązki poszczególnych osób: chirurga, pielęgniarki czy anestezjologa. Opowiada także o uczuciach towarzyszących Alkowi.

Wielkim atutem tej książki są ilustracje Agnieszki Cieślikowskiej – nie tylko ubarwiają książkę, ale też wiele wyjaśniają, obrazują to, co trudno wyrazić słowami. Dodatkowo kilka z nich jest zaproszeniem do zabawy: można dokończyć rysunek, na innym coś zaznaczyć, jakiś pokolorować, a na jeszcze innym zaznaczyć różnice. Jeśli ta książka miałaby towarzyszyć w szpitalu (a wierzę, że tak), będzie podwójnym „wypełniaczem” nie najłatwiejszego czasu.

Jest to ciepła opowieść ze szczęśliwym zakończeniem. Przydatna nie tylko chorym dzieciom… Przecież można mieć chorego kolegę czy koleżankę i próbować zrozumieć ich sytuację. Taka publikacja dodaje otuchy i wiary w to, że wszystko jest dla ludzi… Popieram tego typu inicjatywy, bo pozwalają oswoić lęki. A taki oswojony lęk jest o wiele mniejszy, prawda?

Agata Hołubowska

Bo ja idę do szpitala
Monika Zięba
il. Agnieszka Cieślikowska
Agencja Edytorska EZOP, 2010
wiek: 3+

 

Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.