e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Często odwiedzam Egodziecka.pl, by poczytać i doszkolić się z macierzyństwa."

    Iwona - mama rocznej Natalii, Kraków

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

"Szczególne doświadczenie o książce „Projekt Matka - niepowieść” Małgorzaty Łukowiak

dodano: 13-09-2013

Pewnego dnia budzisz się i masz kilkoro dzieci. Kiedyś było jakieś „wczoraj”, kiedy możliwe było poranne wylegiwanie się, ambicjonalne zarywanie nocek oraz nonszalanckie poczucie kontroli i zorganizowania. A teraz tak… teraz tak jakoś nie.

Teraz dzień to otwieranie oczu przez małą, lepką łapkę, worek od kapci, śniadanie, zepsuty silnik, dowózka na balet, zapalenie ucha – jakoś tak inaczej. Ktoś po raz pierwszy usiadł, ktoś zadał tysięczne pytanie, ktoś kończy przedszkole, ktoś wyznaje ci miłość i kolejny, kolejny, kolejny dzień za Wami.  

Łukowiak pisze o swoim wchodzeniu w macierzyństwo i o budzeniu się w macierzyństwie. O tych momentach, kiedy spośród tysięcy zadań, automatyzmów i reagowania na dziecięce potrzeby wyłania się chwila na świadomość siebie. Forma zapisu jest niecodzienna i dość niesamowita. Kojarzy mi się ze strumieniem świadomości – biegiem myśli, im dalej w macierzyństwo, tym bardziej nieposkładanych i… praktycznych. A do tego w formie scenek z życia.

Na „Projekt Matka” składa się dojrzałość do macierzyństwa i długi okres starania się o dziecko – „robienia dziecka”, pracowitego, nieudanego, wspieranego luteiną. Aż wreszcie ono przychodzi, kiedy chce. Towarzyszymy bohaterce w pierwszej ciąży, celebrowanej tydzień po tygodniu, okraszonej wyostrzonymi zmysłami, kryzysami i kopaniem w wątrobę. Rodzi Nowego Człowieka. Notatki się skracają, zagęszczają. Wszystko póki co jest po raz pierwszy… a potem po raz drugi… notatki się skracają… życie staje się gęstsze… a potem po raz trzeci… I notatki wydłużają się nieco… Samo życie.

O codziennym maglu, łączeniu rzeczy niemożliwych, przyziemnym szczęściu i nieziemskich absurdach, o świecie niemowlęco-przedszkolno-wczesnoszkolnym i wyzwaniu odnajdywania siebie wśród tysięcy „mamo”  - pisze kobieta myśląca, z dobrym piórem i o świetnym wyczuciu absurdów rodzicielstwa.  Co by się nie mówiło w celu zachowania politycznej poprawności, bycia rodzicem trzeba doświadczyć, żeby wiedzieć, o co chodzi. Teraz też, przeglądając książkę do recenzji, łapię się na szerokim uśmiechu.

Wspaniała, żywa, świetnie napisana książka, która niczym w lustrze odbija prawdę o tym, jak jest. I do której się wraca. Bardzo polecam.

Katarzyna Wozinska - psycholog i trenerka, założycielka Centrum Słowo – Psychologia z Duszą (www.centrumslowo.pl). Pracuje w Poznaniu, prowadząc m.in. konsultacje i terapię. Prywatnie żona oraz mama.

Tytuł: Projekt Matka. Niepowieść
Autor: Małgorzata Łukowiak
Wydawnictwo: Świat Książki, 2012
Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.