e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Informacje prezentowane w Egodziecka.pl są bardzo przystępnie przekazywane - polecamy portal rodzicom naszych pacjentów"

    LOBUS Pracownia Diagnozy i Terapii Dziecka, Gabinet Integracji Sensorycznej

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Syndrom czerwonej hulajnogi

dodano: 20-03-2013

Debiutancka książka Mirki Jaworskiej to niezwykle osobista opowieść autorki o jej rodzinie i o wychowaniu dziecka, które inaczej rozumie świat – dziecka z zespołem Aspergera.


Pewnego dnia okazuje się, że najmłodszy syn autorki, Michał, potrzebuje szczególnego wsparcia. Powodem kłopotów jest autyzm, a dokładnie jego łagodniejsza forma jaką jest zespół Aspergera.  Szybko staje się jasne, że rodzina zostaje sama, lekarze i pedagodzy nie potrafią albo nie chcą pomóc. Mama Michała nie chce się jednak poddać i wbrew wszystkiemu wierzy, że może się udać.

„Syndrom czerwonej hulajnogi”  to książka o miłości. Wielkiej, prawdziwej, trudnej i tragicznej. To autentyczna historia walki o szczęście dziecka, które inaczej rozumie świat. Opowieść o samotności, ale też nadziei, która uświadamia wagę każdej chwili.

Jak mówi autorka, książka była dla niej formą swoistej autoterapii, która pozwoliła jej oczyścić się z nagromadzonych przez lata emocji. Dopiero później przyszła myśl, że tekst może być pocieszeniem dla innych rodziców, którzy borykają się z podobnymi problemami.  „Syndrom czerwonej hulajnogi” to jednak lektura dla każdego. Pomoże nam zrozumieć tych, którzy często z powodu zwyczajnej niewiedzy, zostają odsunięci na margines społeczeństwa.

Opowiada mi małomówny chłopiec, że Michał w sklepie zabrał kulę jakiemuś inwalidzie, który tę kulę odstawił na chwilę, by zapłacić za zakupy. Z kulą Michał wybiegł przed sklep i zaczął nią wymachiwać. Zrobił się szum, pani sklepowa na niego nakrzyczała, pan się zdenerwował. Słowem zrobiło się zamieszanie i niemiło. Michał kulę, rzecz jasna, odstawił, ale pojęcia zielonego nie miał, o co ten krzyk i co się właściwie takiego stało. Dzieci z  zaburzeniami autystycznymi nie kierują się taką logiką jak my. Jeżeli robią coś takiego jak numer z kulą, to nie dlatego, że są źle wychowane, niegrzeczne lub że chcą komuś dokuczyć. Sytuację widzą po swojemu. My postrzegamy inwalidę, biednego, starszego, niesprawnego człowieka, trzęsącą ręką odstawiającego kulę, płacącego za zakupy, do którego podbiega młodociany chuligan, zabiera kulę i wybiega z nią przed sklep z uśmiechem na twarzy. Co to za dziecko! Niewychowane! Bez serca! Gdzie rodzice byli, kiedy trzeba je było kształtować! Michał w ogóle nie widzi kontekstu, że inwalida, że biedny człowiek, że jak zabierze mu kulę, to ten kroku nie zrobi albo się przewróci. Dla Michała wchodzącego do sklepu, kiedy dostrzegł już kulę, liczy się tylko ona. Jest błyszcząca, ma jakieś dziwne rączki, uchwyty. I tak zajmuje jego uwagę, że cały świat przestaje go interesować! Jest tylko ta kula. Nie zastanawiając się, ale i nie mając zamiaru jej sobie przywłaszczyć, bierze ją, wybiega przed sklep, żeby dokładnie obejrzeć przedmiot i zbadać, jakie ma możliwości. Szum wokół tej sprawy go przeraża, bo Michał go nie rozumie. W ogóle nie kojarzy inwalidy z kulą. Rozumie tylko, że wziął coś bez pytania. Ale przecież zaraz oddał!

Michał jest już dorosłym człowiekiem, w tym roku kończy 20 lat. Był oczywiście pierwszym czytelnikiem i recenzentem książki mamy, w którą ma również swój wkład – w książce znalazł się jego tekst „Świat według Michała”, w którym przedstawia swój punkt widzenia na niektóre z opisanych sytuacji.

Syndrom czerwonej hulajnogi
Mirka Jaworska
Prószyński i S-ka, 2013
 

Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Komentarze

  • Umieszczone przez: jola środa, 28 Sierpień 2013 20:45
    Książka przeczytana praktycznie w dwa dni ,fantastycznie napisana pełna miłości do chorego syna polecam.
  • Umieszczone przez: Basia Zalewska czwartek, 21 Marzec 2013 13:57
    Na pewno piękna książka. Chyba będę się musiała szybko udać do księgarni. Problemy ludzi z autyzmem lub zespołem Aspergera są mi szczególnie bliskie ze względu na moja pracę.

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.