e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Informacje prezentowane w Egodziecka.pl są bardzo przystępnie przekazywane - polecamy portal rodzicom naszych pacjentów"

    LOBUS Pracownia Diagnozy i Terapii Dziecka, Gabinet Integracji Sensorycznej

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

„Skąd się biorą Dorośli..." - dobry straszak

dodano: 24-03-2014

Książka pt. „Skąd się biorą dorośli", która ostatnio wpadła mi w ręce, ma na okładce żółty medalion „Poradnika Psychologicznego” i w takiej konwencji jest również napisana. To 12 tematycznych rozmów pomiędzy autorką, psycholożką Małgorzatą Liszyk-Kozłowską, a dziennikarzem Tomaszem Kosiorkiem. O czym rozmawiają? O rzeczach szalenie ważnych: o tym, czego w wychowaniu dziecka NIE robić i co robić w zamian tego, co wykluczamy. Ja tę książkę nazwałabym raczej „straszakiem" psychologicznym, a nie poradnikiem.

Obecny rynek książek o tematyce wychowawczej zalały pozycje przepełnione mądrościami, wskazówkami, dobrymi radami i wspaniałymi pomysłami na to, jak wychować dziecko. Wielu rodziców owszem - stosowało cudowne metody wkurzając się po cichu, że wiele z nich nie przynosi obiecanego efektu. Dlaczego? Wcale nie dlatego, że wyczytane rady, porady i wskazówki były kiepskie. Raczej dlatego, że oprócz tego, co poradniki mówią, że czynić należy, rodzice robią nieumyślnie również wiele rzeczy, które nadal szkodzą dziecku.  A konsekwencje? Bardzo często przekraczają nasze wyobrażenia: bo grzeczne, ułożone dziecko nie równa się kompetentnemu dorosłemu, który dobrze radzi sobie w życiu.

Nazywając książkę „straszakiem” mam na myśli to, iż podane w niej opisy i przykłady bardzo dobrze trafiają do wyobraźni czytelnika i potrafią wzbudzić niepokój. Rodzic aż wzdryga się na te wizje i... z całej siły stara się „odczarować" sytuację, w której wraz z dzieckiem mogli się znaleźć. Autorka niejednokrotnie pisze, że denerwują ją rodzice, którzy w taki czy inny sposób mówią do dzieci lub wobec nich postępują.

Podtytuł „Dlaczego, u licha, nasi rodzice tego nie wiedzieli?” jest wypomnieniem rzuconym w stronę pokolenia naszych rodziców. Bo smutne historie przytaczane w książce to w dużej mierze właśnie ich dzieło. Autorka radzi, aby to, co dostaliśmy od naszych rodziców, dokładnie przejrzeć i wybrać tylko to, co nie skrzywdzi kolejnego pokolenia - naszych dzieci. Żeby ta sztafeta pokoleń nie przebiegała bezmyślnie, a raczej napotykała na sitka zatrzymujące to, co dalej już podawane być nie powinno.

Gorąco polecam zarówno książkę, jak i „przegrzebanie paczek” od naszych rodziców, zanim damy je dzieciom! 

Martyna Miziniak-Kużaj - psycholog, terapeuta systemowy, doradca seksuologiczny, trener kompetencji społecznych. Pracuje w  Centrum Słowo Psychologia z Duszą w Poznaniu. Prywatnie żona i mama.
 
"Skąd się biorą dorośli. Dlaczego, u licha, nasi rodzice tego nie wiedzieli?"
Małgorzata Liszyk-Kozłowska, Tomasz Kosiorek
Wyd. G+J, 2013

 

Opublikowane w: Ciekawe książki

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.