e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Jakiegokolwiek tematu nie szukałabym w portalu Egodziecka.pl - na taki trafiam - a to  o nauce czytania dla kilkulatków, a to o tym, jak postępować z niemowlakami, a to o tym, czy stosować kary, czy nagrody czy może żadne z nich..."

    ...

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Rozmowa z przedszkolakiem o zasadach bezpieczeństwa w kontaktach z osobą obcą

dodano: 10-06-2014

Bezpieczeństwo dziecka spędza sen z powiek nie jednemu rodzicowi. Czy jesteśmy w stanie zapewnić je w 100%?  Czego nauczyć dziecko na wypadek zgubienia się w supermarkecie? W jaki sposób przygotować się do wyjścia na masową imprezę? Jak mówić o zagrożeniach i ochronie przed nimi, aby nie wzbudzić w nim lęku i niepokoju?

 
Dorośli z różnych powodów nie rozmawiają z dziećmi na temat zagrożeń. Dlaczego? Obawiają się wzbudzić niepotrzebny lęk i strach u dziecka. Nie potrafią rozmawiać o ważnych i trudnych sprawach. Boją się, że mogą w ten sposób pozbawić dziecko beztroski związanej z dzieciństwem. W przypadku zagrożeń związanych z molestowaniem seksualnym dochodzi starach przed tym, że dziecko może w niezdrowy sposób zacząć interesować się sprawami seksualnymi.
 
W Wielkiej Brytanii przeprowadzono niedawno badania z udziałem dzieci, w których dorosły zachęcał do tego, aby dziecko poszło z nim poszukać pieska, który się zgubił (badania odbyły się za zgodą rodziców i opiekunów). Większość badanych dzieci odeszło z placu zabaw z obcym mężczyzną. Dlaczego dzieci wyraziły zgodę, mimo zapewnień rodziców, że wcześniej były ostrzegane przed takimi sytuacjami? Odpowiedź jest prosta. Od najmłodszych lat dzieci uczone są posłuszeństwa wobec osób dorosłych. Nawet jeśli dziecko „przygotowano” wcześniej na taką okoliczność, to w realnej sytuacji o wiele trudniej prawidłowo zareagować. Dlatego przypominajmy dziecku, że nie powinno rozmawiać z osobami obcymi lub przyjmować od obcych prezentów. Warto też zaznaczyć, że „normalny” dorosły nie prosi nigdy o pomoc dziecko, tylko innego dorosłego.
 
Wiek przedszkolny to odpowiedni czas na to, aby rozpocząć naukę prawidłowego reagowania w sytuacjach zagrożenia. I nie dotyczy to tylko zagrożeń ze strony dorosłych, ale także rówieśników, czy zwierząt. Czytanie tematycznych książeczek może poprzedzić tego typu rozmowę. Wydawnictwo Media Rodzina w ramach serii Mądra Mysz wydało kilka takich pozycji. Są to następujące tytuły: Maks nie rozmawia z obcymi”, „Zuzia nie korzysta z pomocy nieznajomego”, „Zuzia się zgubiła. Ciekawą pozycją jest również książeczką Nie pójdę z nieznajomym. Podczas rozmowy musimy pamiętać o odpowiednim doborze słownictwa, adekwatnym do wieku dziecka. Pamiętajmy, aby dziecka nie wystraszyć, co w konsekwencji może oznaczać lęk przed wyjściem na swój ulubiony plac zabaw.
 
Dziecko w wieku przedszkolnym powinno znać swoje imię i nazwisko oraz jeden z telefonów alarmowych i numer do swoich rodziców. Powinniśmy je nauczyć, że w przypadku zagrożenia należy głośno krzyczeć wołając o pomoc, a jeśli zaistnieje potrzeba wymachiwać jednocześnie rękami i nogami. Dziecko, które zaczyna zwracać na siebie uwagę staje się „niepożądanym obiektem” dla oprawcy. Jeśli dojdzie do zgubienia się w miejscu, gdzie znajduje się duża ilość osób,  dziecko powinno wiedzieć, że najlepiej zwrócić się o pomoc do osoby publicznej, np. ekspedientki czy ochroniarza. Dziecko nie powinno oddalać się z miejsca zgubienia.
 
Podczas zabawy możemy  odgrywać odpowiednie scenki, aby utrwalić informacje przekazane dziecku. Ciekawym pomysłem jest także wykonanie „regulaminu przebywania na placu zabaw”, którego punkty wymyślają wspólnie rodzic i dziecko.
 
A jeśli dojdzie do najgorszego? Co zrobić kiedy nasze dziecko zaginie? Należy pamiętać, że w przypadku zaginięcia małych dzieci bardzo ważna jest pierwsza godzina od jego zniknięcia, dlatego w takim przypadku należy niezwłocznie zgłosić sprawę policji oraz pod bezpłatnym numerem 116 000 prowadzonym przez Fundację Itaka, czynnym przez 24 h/dobę, 7 dni w tygodniu.
 
Ewa Kostoń - właścicielka sklepu niewierzewbociana.pl, filozofka, edukatorka seksualna, mama 5-letniej Mai

Opublikowane w: Relacje

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.