e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Informacje prezentowane w Egodziecka.pl są bardzo przystępnie przekazywane - polecamy portal rodzicom naszych pacjentów"

    LOBUS Pracownia Diagnozy i Terapii Dziecka, Gabinet Integracji Sensorycznej

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Przyjazna mądrość pod ręką - recenzja książki "Rozwój dziecka 0-3"

dodano: 09-04-2013

Moje dziecko na wszystko mówi „nie” – co robić? Czy wcześniak już zawsze będzie miał problemy?  Jak astma wpływa na psychikę dziecka? Kiedy trening czystości? Czy mój maluch już zawsze będzie taki uciążliwy?


Zapytalibyście o radę uśmiechniętego staruszka z pięćdziesięcioletnim doświadczeniem w zawodzie pediatry? Zwłaszcza staruszka, który doskonale zna wszystkie nowinki w dziedzinie psychologii rozwoju i czuje się pośród nich jak ryba w wodzie? Jeśli tak, zaproście doktora Brazeltona do swojego domu. Nie pożałujecie.

Dotychczas jego nazwisko było znane wąskiemu gronu specjalistów, posługujących się procedurą badawczą, jaką obmyślił. Dzięki niej rodzice noworodków mogą poznać indywidualne cechy temperamentu swojego maleńkiego dziecka, tego jak nawiązuje kontakt i jak wielkie wykazuje umiejętności, jeśli tylko wiemy, na co zwrócić uwagę. NBAS (tak nazywa się skala) jest od lat stosowana także w Polsce. W kwietniu tego roku za sprawą GWP w naszym kraju pojawia się fenomenalny podręcznik autorstwa Thomasa B. Brazeltona, dotyczący rozwoju małego dziecka.

Warto mieć ten podręcznik w swojej domowej biblioteczce – nieważne, czy lubicie zbierać wszystko, co wartościowe, czy chcecie, aby znalazły się tam rzeczy najbardziej niezbędne. Będziecie do tej książki zaglądać często i z dobrym skutkiem.

Takiej pozycji brakowało na naszym rynku wydawniczym – a podejścia autora (niestety!) brakuje jeszcze w wielu gabinetach pediatrycznych.

Maleńkie dzieci do trzeciego roku życia (Brazelton nazywa je uroczo „tuptusiami” – punkt dla tłumacza) stawiają rodzicom wyzwania, w których wymiar medyczny (pediatryczny), psychologiczny i pedagogiczny mieszają się i zlewają ze sobą. Im wcześniej w rozwoju, tym trudniej wyodrębnić poszczególne części jedności, jaką jest człowiek. Brazelton to po prostu… ogarnia. Jest pediatrą, ale prezentuje wiedzę psychologa dziecięcego - w zrozumiały sposób, do tego opowiadając różne życiowe historie jako przykłady.

Formuła książki jest następująca: najpierw rozwój, według upływu czasu – co dzieje się w kolejnych tygodniach, miesiącach i latach; następnie – wyzwania. Wśród nich wszystko, co najważniejsze i co najczęściej spędza rodzicom sen z powiek. Alergie, kolka, upośledzenie, pobyt w szpitalu, problemy z jedzeniem, manipulacja, kłamstwa, rywalizacja z rodzeństwem, telewizja, gotowość przedszkolna – w tej książce znajdziecie i to, i dużo więcej. Trzecia część książki jest poświęcona osobom, które uczestniczą w rozwoju dziecka: w rodzinie i poza nią.

To, co najbardziej uwodzi w podręczniku „Rozwój dziecka 0-3” to pewna filozofia autora. On po prostu czuje i rozumie dynamikę rozwoju małego człowieka. Dynamikę, która polega na skokach, kryzysach, kilku krokach w tył lub zatrzymaniu się w miejscu. Regresie, który przeraża rodziców, a jednocześnie jest po prostu przygotowaniem do rozbiegu. Tę dynamikę, w której najlepiej często działa się przez paradoks; gdzie dziecko jak chleba potrzebuje bycia traktowanym poważnie i z poszanowaniem jego punktu widzenia; gdzie nam – rodzicom – też może być ciężko, często czujemy się winni zachowaniu dziecka i zżera nas strach przed szukaniem punktujących nas „pomagaczy”… To wszystko u Brazeltona jest. Ten facet ma po prostu ogromne serce do dzieci… i ich rodziców!

Katarzyna Wozinska – psycholog i trener; żona, mama małego Ignasia. Pracuje w Centrum Słowo – Psychologia z Duszą w Poznaniu (www.centrumslowo.pl).

ROZWÓJ DZIECKA Od 0 do 3 lat
Thomas B. Brazelton, Joshua D. Sparrow
Data wydania: kwiecień 2013 r.
http://gwp.pl/12188,rozwoj-dziecka-od-0-lat-do-3-lat.html

Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.