e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Często odwiedzam Egodziecka.pl, by poczytać i doszkolić się z macierzyństwa."

    Iwona - mama rocznej Natalii, Kraków

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Pomoc dla rodziców - recenzja poradnika "Mamo, tato! Nie wierzę już w bociana"

dodano: 09-01-2013
Gdy w ręce wpadł mi poradnik dla dzieci w wieku 7-11 lat, traktujący o seksualności i uczuciach, jego forma, ilustracje oraz poruszane tematy zrobiły na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Pomyślałam: „W końcu coś, co sferę seksualną traktuje jako nierozłączną ze sferą naszych emocji”. Wpajanie tego dziecku jest bardzo trudne, biorąc pod uwagę, że w dzisiejszych czasach najmłodsi bombardowani są seksem w telewizji, gazetach czy na bilbordach reklamowych.

Sądząc po pozorach, doszłam do wniosku, że zrecenzowanie tego poradnika to bułka z masłem. Jakież było moje zdziwienie, gdy podczas lektury coraz bardziej dochodziło do mnie, jak bardzo pomyliłam się w pierwszej ocenie!

Już po kilku stronicach zaczęłam się zastanawiać, czy aby poradnik na pewno odpowiada na potrzeby dzieci w określonym przedziale wiekowym 7-11 lat. Przecież te czysto biologiczne zagadnienia rozważają już najmłodsi w okresie przedszkolnym. Zawarte na końcu rozdziału uzupełnienie – tekst przeznaczony dla rodziców, w którym autorka mądrze zauważa, że rozmowę na tematy seksualności należy rozpocząć wtedy, kiedy dzieci zapytają, uspokoiło mnie częściowo, choć nie przekonało do określania właśnie takich ram wiekowych na okładce poradnika.

W części traktującej o poczęciu dziecka zastanowiła mnie również mglistość wyjaśnień, a właściwie duże braki w tym temacie. Np. kwestia łączenia się rodziców w „stosunku seksualnym” pojawia się poprzez zaznaczenie tego sformułowania czerwoną czcionką (jak potem wiele innych nowych dla dziecka, specyficznych określeń), ale książeczka zupełnie nie rozwija tematu, na czym ów „stosunek” właściwie polega. Dociekliwe i otwarte dziecko szybko wyłapie tę lukę, dziecko nieśmiałe i wstydliwe zostawi brak tej informacji do odkrycia na później - raczej nie dzięki rozmowie z rodzicami.

Chociaż w tekście pojawiają się nowe, trudniejsze słowa i sformułowania (co jest cenne, ponieważ dziecko poszerza swój słownik tematyczny), kwestia samej terminologii pozostawia wiele do życzenia. Z jednej strony autorka pisze o penisie taty, a z drugiej twierdzi, że płeć dziecka w życiu płodowym można rozróżnić, ponieważ widać, czy płód ma (o mało z krzesła nie spadłam!) „siuśka czy psitkę”!!!

Również w samych opisach nie brak błędów, które mogą wynikać z przekładu. W polskiej wersji poradnika czytamy, że komórki dzielą się „…tak długo, aż powstanie mnóstwo komórek, które połączą się ze sobą i dadzą życie dziecku” -  przecież podzielone komórki są połączone od samego początku, a życie dziecku dają rodzice (o czym autorka wspomina we wcześniejszym rozdziale), a nie podział komórek. Podobnie sprawa ma się z pępowiną, przez którą dziecko jest przecież odżywiane, a nie „otrzymuje jedzenie od matki”. Wyobraźnia dziecka zaraz podsunie mu przepływające tą wąską rurką ciastka i kawałki kurczaka - a tak przecież nie jest i dziecko w wieku 7-11 lat jest w stanie zrozumieć poprawny stan rzeczy. 

Muszę jednak stwierdzić i podkreślić, że  sam rozwój dziecka w brzuchu matki jest przedstawiony w obrazkach bardzo ładnie i estetycznie. Podoba mi się również stwierdzenie, że ta czterocentymetrowa istota jest już pełnoprawną osobą - pomoże to dzieciom wykształcić w sobie tkliwość, cień zrozumienia dla natury dziecka rozwijającego się w życiu płodowym i szacunek dla tego procesu.

Do pozytywów tego poradnika mogę zaliczyć również jego aktywizujący charakter. Znajdziemy tu miejsca do samodzielnego uzupełniania przez dziecko: wklejania zdjęć, rysunków, opisywania swoich wyobrażeń, a także krótkie ćwiczenia związane z określaniem emocji.

Omawianą książkę trudno jednoznacznie ocenić. Biorąc pod uwagę jej pozytywne strony, jak i ewidentne niedociągnięcia, polecałabym ją tym rodzicom, którzy swobodnie poruszają się w kwestiach biologicznych, by mogli niektóre kwestie sprostować i jasno wytłumaczyć swoim dzieciom.

Martyna Miziniak-Kużaj
- psycholog, terapeuta systemowy, doradca seksuologiczny, trener kompetencji społecznych. Pracuje w  Centrum Słowo Psychologia z Duszą w Poznaniu. Prywatnie żona i mama.

Mamo, tato! Nie wierzę już w bociana
Elisabett Costantino
wyd. Jedność, 2012
Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.