e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama
newsletter

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • ”Egodziecka.pl to dla mnie źródło inspiracji. Portal poleca świetną literaturę fachową, którą ja z kolei polecam moim Klientom."

    Justyna Sawicka, www.bookafka.pl

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Nikt nie lubi przegrywać

dodano: 04-05-2012
Czy ktoś z was lubi przegrywać? Jak reagujecie, gdy zajmujecie drugie, lub co gorsza ostatnie miejsce? No właśnie, nikt nie lubi przegrywać. Jak sobie z tym radzić? Czy można nauczyć dziecko, że nie zawsze jest się numerem jeden?

Dzieci bardzo lubią spędzać czas, grając z rodzicami w gry planszowe. Grzybobranie czy chińczyk to doskonały sposób na rodzinne popołudnie. Rodzina się integruje, słychać śmiechy, żarty… do czasu. Jeśli dziecko zacznie przegrywać, atmosfera robi się nerwowa. Maluch zaczyna wiercić się na krześle i popłakiwać, potem zaczyna się tupanie, rozlegają wrzaski, a to często kończy się zakończeniem zabawy i słowami: „Już nigdy nie będę grał w tę grę!”.

W takiej sytuacji zastanawiamy się, co zrobić. Czy dawać dziecku wygrywać, by chętnie grało w różne gry, czy też uczyć, że nie zawsze jest się najlepszym? Jeśli dziecko będzie odnosiło tylko zwycięstwa w domu, w chwili, gdy zmieni otoczenie i zauważy, że nie zawsze wygrywa, nie będzie umiało poradzić sobie z zaistniałą sytuacją. „Jak to? Z mamą i tatą zawsze wygrywam, dlaczego teraz jest inaczej?”

Gry planszowe są jedną z wielu sytuacji, podczas której mówimy o rywalizacji. Każdy dąży do tego, by wygrać – zebrać jak najwięcej grzybków, baryłek miodu, czy też jak najszybciej dotrzeć do mety. Dziecko jednak musi wiedzieć, że zajęcie drugiego lub ostatniego miejsca to nie tragedia. Jeśli maluch będzie drugi, trzeci, możemy mu gratulować tak samo, jak zdobywcy pierwszego miejsca. W zabawach nie chodzi przecież o to, kto jest numerem jeden, lecz o dobrą atmosferę i miłe spędzanie czasu. Jeśli nie udało ci się teraz, to może następnym razem. A może spróbuj chuchnąć w kostkę na szczęście?

Oczywiście nasze dziecko może okazać się prawdziwym szczęściarzem (tacy również się zdarzają) i ciągle wygrywać, bez pomocy rodziców. Wtedy pokazujmy swoim zachowaniem, że się nie martwimy naszą małą porażką i poprośmy o rewanż, może tym razem się uda.

Jeśli dziecko obraziło się, odmówiło udziału w zabawie i nie chce nawet o tym słyszeć, to trzeba to odpowiednio rozegrać. Połóżmy w otoczeniu dziecka jakąś grę. Nasza pociecha będzie zaciekawiona koło niej krążyła i jest szansa, że w końcu nieśmiało zaproponuje wspólną zabawę. Powiedzmy wtedy, że złoszczenie się w przypadku zajęcia kolejnego miejsca nie jest dobrym rozwiązaniem, że każde miejsce jest wyjątkowe i gramy po to, by fajnie spędzić czas, a nie się rozliczać z tego, kto był pierwszy, a kto ostatni.

Beata Brzezińska - pedagog społeczny, mama dwóch chłopców

 

Opublikowane w: Relacje
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.