e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama
newsletter

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • ”Egodziecka.pl to dla mnie źródło inspiracji. Portal poleca świetną literaturę fachową, którą ja z kolei polecam moim Klientom."

    Justyna Sawicka, www.bookafka.pl

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Nareszcie polskie realia – recenzja książki „Czytanie globalne po polsku”

dodano: 13-03-2014

Książkę Glenna Domana i jego córki Janet „Jak nauczyć małe dziecko czytać” przeczytałam już kilka lat temu. Mimo zapału i entuzjastycznego podejścia oraz pieczołowicie przygotowywanych wyrazów, efekty były mniejsze od zamierzonych. Zabrakło ciągłości i systematyczności. Poza tym pojawiły się pewne wątpliwości co do samej metody, których nie było jak rozwiązać. 

Z pomocą przyszła dopiero pani Maria Trojanowicz-Kasprzak i najpierw jej „Zestaw do nauki czytania z wykorzystaniem metody Domana dla małych dzieci” (pudełko z dwustronnymi planszami – na jednej stronie jest obrazek z wyrazem, na drugiej sam wyraz), a teraz książka „Czytanie globalne po polsku”.

Autorka przede wszystkim „przenosi” metodę nauki czytania całowyrazowego (czyli globalnego właśnie) na polski grunt oraz wprowadza zmiany w samych pomocach. Kwestionuje wielkość i kolor czcionki, jaką powinno się pisać/drukować pierwsze słowa do nauki. To już nie są ponad metrowej długości paski papieru, którymi trudno operować, ale o wiele mniejsze plansze, które można z powodzeniem stosować nawet w samochodzie czy na spacerze. Opierając się na badaniach okulistów radzi, by jednak stosować kolor czarny, a nie czerwony, bowiem ten pierwszy stanowi większy kontrast z bielą papieru, więc jest lepiej przez małych czytelników rozpoznawalny.

Maria Trojanowicz- Kasprzak w cienkiej książce objaśnia podstawowe wytyczne metody, opisuje swoje doświadczenia z pracy w przedszkolu metodą Domana, wyjaśnia, co w niej zmieniła i o jakie dodatkowe elementy wzbogaciła, podaje przykłady zabaw, które zachęcają dzieci do nauki, ale przede wszystkim uatrakcyjniają cały proces oraz wymienia błędy, jakich nie należy popełniać (dotyczy to także producentów zabawek). Autorka do książki dołączyła płytę z filmami, na których widać dzieci w różnym wieku potrafiące czytać metodą globalną. W książce znajdziemy także opisy do każdego z nich.

Tego brakowało na polskim rynku. Bardzo cieszę się z obecności tej książki i z nową energią podchodzę teraz do nauki dzieci czytania. Wymyśliliśmy sobie zabawę, której nie ma w książce: układamy różne słowa na podłodze w ciągu i umawiamy się, że to jest most. Kto nie znajdzie wymienionego wyrazu, ten wpada do „wody”. Dzieciom bardzo zależy na tym, by do niej nie wpaść i w efekcie prawie im się to nie zdarza.:)  Pamiętajmy, że nauka czytania globalnego ma być przede wszystkim zabawą. Każda ze strona musi mieć na nią ochotę i tak samo entuzjastycznie i z radością do niej podchodzić.

Jeśli ktoś ma wątpliwości typu: „nauka czytania zabiera dzieciom dzieciństwo”, to i do nich autorka się odnosi. Przede wszystkim zwraca uwagę na to, że sam proces rozwija pamięć, koncentrację, spostrzegawczość, umiejętność porównywania i analizy wzrokowej, a są to zdolności, które chcielibyśmy jak najlepiej wykształcić w każdym dziecku, by odpowiednio wyposażyć je na przyszłość. Ja już nie mam wątpliwości. A książkę bardzo polecam!

Agata Hołubowska

Autor: Maria Trojanowicz-Kasprzak
Wydawnictwo: Bliżej Przedszkola, 2014
Wiek: 1 +
Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Komentarze

  • Umieszczone przez: Marta piątek, 01 Sierpień 2014 21:48
    Książka prezentuje wiele fantastycznych zabaw w oparciu o czytanie globalne. Córka bawi się m.in. w zabawy "listonosz" i "odkurzacz". Osoby, które do tej pory nie miały styczności z czytaniem globalnym znajdą w niej informacje "jak zacząć", osoby "ekonomiczne" dowiedzą się, jak samodzielnie przygotować plansze do czytania globalnego, a "wyjadacze" mogą się zainspirować zabawami zaproponowanymi przez inne mamy oraz autorkę książki. Osoby, które przeczytały książkę Glenna Domana "Jak nauczyć małe dziecko czytać" będą wiedziały, jak zdobytą wiedzę przełożyć na grunt języka polskiego, który niestety w odróżnieniu od języka angielskiego posiada np. rozmaite końcówki, rodzaje, odmiany itp. Pani Maria opowiada również, jak ta metoda została z sukcesem wprowadzona w jednym z przedszkoli w Szczecinie. Szczerze polecam wszystkim rodzicom, dziadkom, przedszkolanką, a nawet starszemu rodzeństwu, które miałoby ochotę młodszego braciszka czy siostrzyczkę pouczyć czytać!:-)

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.