e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
newsletter

Porada dnia

Wydarzenia

Czytam egodziecka.pl

  • "Strona jest świetna, stanowi ewenement wśród portali dla rodziców."

    Emilia - mama 2-letniej Ani, Warszawa

Reklama

Reklama

Partnerzy

Patronaty

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Najnowsze na forum

Nadwrażliwość słuchowa u dzieci

dodano: 13-01-2014

Za nami najgłośniejsza noc w roku. Dla jednych była to szampańska impreza z atrakcjami, dla innych nieprzespana i bardzo bolesna noc. Mowa o osobach, a zwłaszcza o dzieciach z nadwrażliwością słuchową.

Dzieci nadwrażliwe słuchowo nie lubią hałasu; burza, silny wiatr, szczekanie psa lub buczenie odkurzacza to dźwięki, które mogą sprawiać im ból. Jednak nie tylko mocne odgłosy są dla nich problemem, nawet zwykłe, z pozoru ogólnie uznawane za przyjemne dźwięki dla osób z nadwrażliwością są trudne do zaakceptowania. Dlatego właśnie czasami śpiew ptaków lub szum morza może sprawić, że nasze dziecko zatyka uszy, staje się pobudzone lub ma problem ze skupieniem uwagi. Te zachowania są bowiem typowymi objawami nadreaktywności słuchowej.

Osoby nadwrażliwe na dźwięki są bardzo wyczulone na wszelkie odgłosy, dlatego często zanim my coś usłyszymy, one już to słyszą. Duża wrażliwość słuchowa sprawia, że mają także kłopoty ze snem, a ten objaw możemy zaobserwować u naszego dziecka bardzo wcześnie.

Nadwrażliwość na dźwięki to jeden z objawów zaburzeń integracji sensorycznej, ale problem ten współwystępuje również z takimi zaburzeniami jak zespół Aspergera czy autyzm. Samo postawienie diagnozy to już klucz do sukcesu, łatwiej bowiem jest nam zrozumieć, czasami bardzo nieprzewidywalne zachowanie dziecka. Oczywiście ogromne znaczenie ma sama terapia i zalecenia dla placówki oświatowej do której uczęszcza dziecko.

Czasami wystarczy naprawdę niewiele by ułatwić dziecku lepsze funkcjonowanie; mówienie ściszonym głosem, umożliwienie dziecku spędzenia głośnej przerwy w sali zamiast na korytarzu, zamknięcie okna na czas sprawdzianu, czy położenie wykładziny lub powieszenie firan, które zmniejszą pogłos w sali. Dzięki tym drobnym zmianom, dziecko z nadwrażliwością słuchową poczuje się znacznie lepiej, poprawi się jego koncentracja uwagi,  zmniejszy się poziom stresu i pobudzenia, a zachowania staną się bardziej przewidywalne. Modyfikacje środowiska w połączeniu z odpowiednio pokierowaną terapią mogą przynieść oczekiwany sukces.

Marta Baj Lieder - logopeda wczesnej interwencji, terapeuta SI, terapeuta ręki, instruktor masażu Shantala i noszenia w chuście wg szkoły ClauWi www.centrum-logop.pl

Zapraszamy na warsztaty z nadwrażliwości dotykowej, organizowanie przez Centrum Terapii Logop, przeznaczne dla logopedów, terapeutów, pedagogów i rodziców. Więcej informacji TUTAJ 

Opublikowane w: Zaburzenia
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

Co, gdzie, kiedy - Qlturka.pl

  • Kluboksięgarnia FiKa zaprasza starszych i młodszych na wrześniowe wydarzenia. Wśród nich wspólne czytanki, warsztaty plastyczne i spotkanie autorskie z Aleksandrą Rychlicką. Polecamy!
  • Dzieci wróciły do szkół, a księgarnie Badet rozpoczynają z impetem jesienno-zimowy sezon. Już od najbliższego weekendu szykują dla Państwa wiele atrakcji: gawędy o zwierzętach w wykonaniu dyrektora warszawskiego zoo, Andrzeja Kruszewicza, za tydzień - wielką grę terenową na motywach Tolkiena, warsztaty literackie, komputerowe, artystyczne.
  • Od 1 września działa trzecia księgarnia Badet (dwie znajdują się w Warszawie) - w Szczecinie, przy ul. Modrej 118. 12 września odwiedzi Badeta Szczecin pisarz i podróżnik Łukasz Wierzbicki. A dodatkowo - zapowiada się wrzesień pełen atrakcji! Polecamy!

Warto przeczytać - Qlturka.pl

  • Był sobie kot, który niczym się nie wyróżniał. Futerko miał puszyste, oczy zielone i mruczał, gdy przytulały się do niego dzieci. Uwielbiał wędzone szprotki, tuńczyka z puszki oraz kurczaka z groszkiem i marchewką. Właśnie to go najbardziej interesowało: jedzenie. Mógłby tylko jeść i spać zwinięty w kłębek na fotelu. I jeszcze coś lubił robić. Myślicie o wskakiwaniu na czyjeś kolana, polowaniach na myszy albo wyławianiu rybek z akwarium? Nic z tych rzeczy.
  • W czerwcowy weekend nad Wrocławiem obserwowaliśmy prawdziwą eksplozję lata! To nie przypadek - w sobotę, 15 czerwca, kilkanaście drużyn Słonecznych Ratowników wzięło udział w wielkiej akcji ratunkowej w ramach Gry Miejskiej „Uratuj Lato"! W szalonych przebraniach i szampańskich nastrojach uczestnicy ruszyli rano sprzed Rodzinnego Centrum Rozrywki Loopy's World.
  • Pierwsza edycja Spotlight Kids - platformy promocji sztuki współczesnej dla dzieci - już za nami. W ramach projektu odbyły się Sztukostwory - warsztaty, podczas których zaproszeni artyści wspólnie z najmłodszymi tworzyli dzieła sztuki. Tym samym rozpoczęliśmy cykl, który konsekwentnie i w przyjazny sposób będzie realizował działania zmierzające do wzrostu świadomości młodych odbiorców otaczającej ich sztuki.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.