e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama
newsletter

Porada dnia

Wydarzenia

Czytam egodziecka.pl

  • "Egodziecka.pl bywa dla mnie źródłem inspiracji do pracy, a także przypomina mi niejednokrotnie o ważnych kwestiach."

    Agata - mama 10-letniego Tymona, Gliwice

Reklama

Reklama

Partnerzy

Patronaty

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Najnowsze na forum

Nadwrażliwość słuchowa u dzieci

dodano: 13-01-2014

Za nami najgłośniejsza noc w roku. Dla jednych była to szampańska impreza z atrakcjami, dla innych nieprzespana i bardzo bolesna noc. Mowa o osobach, a zwłaszcza o dzieciach z nadwrażliwością słuchową.

Dzieci nadwrażliwe słuchowo nie lubią hałasu; burza, silny wiatr, szczekanie psa lub buczenie odkurzacza to dźwięki, które mogą sprawiać im ból. Jednak nie tylko mocne odgłosy są dla nich problemem, nawet zwykłe, z pozoru ogólnie uznawane za przyjemne dźwięki dla osób z nadwrażliwością są trudne do zaakceptowania. Dlatego właśnie czasami śpiew ptaków lub szum morza może sprawić, że nasze dziecko zatyka uszy, staje się pobudzone lub ma problem ze skupieniem uwagi. Te zachowania są bowiem typowymi objawami nadreaktywności słuchowej.

Osoby nadwrażliwe na dźwięki są bardzo wyczulone na wszelkie odgłosy, dlatego często zanim my coś usłyszymy, one już to słyszą. Duża wrażliwość słuchowa sprawia, że mają także kłopoty ze snem, a ten objaw możemy zaobserwować u naszego dziecka bardzo wcześnie.

Nadwrażliwość na dźwięki to jeden z objawów zaburzeń integracji sensorycznej, ale problem ten współwystępuje również z takimi zaburzeniami jak zespół Aspergera czy autyzm. Samo postawienie diagnozy to już klucz do sukcesu, łatwiej bowiem jest nam zrozumieć, czasami bardzo nieprzewidywalne zachowanie dziecka. Oczywiście ogromne znaczenie ma sama terapia i zalecenia dla placówki oświatowej do której uczęszcza dziecko.

Czasami wystarczy naprawdę niewiele by ułatwić dziecku lepsze funkcjonowanie; mówienie ściszonym głosem, umożliwienie dziecku spędzenia głośnej przerwy w sali zamiast na korytarzu, zamknięcie okna na czas sprawdzianu, czy położenie wykładziny lub powieszenie firan, które zmniejszą pogłos w sali. Dzięki tym drobnym zmianom, dziecko z nadwrażliwością słuchową poczuje się znacznie lepiej, poprawi się jego koncentracja uwagi,  zmniejszy się poziom stresu i pobudzenia, a zachowania staną się bardziej przewidywalne. Modyfikacje środowiska w połączeniu z odpowiednio pokierowaną terapią mogą przynieść oczekiwany sukces.

Marta Baj Lieder - logopeda wczesnej interwencji, terapeuta SI, terapeuta ręki, instruktor masażu Shantala i noszenia w chuście wg szkoły ClauWi www.centrum-logop.pl

Zapraszamy na warsztaty z nadwrażliwości dotykowej, organizowanie przez Centrum Terapii Logop, przeznaczne dla logopedów, terapeutów, pedagogów i rodziców. Więcej informacji TUTAJ 

Opublikowane w: Zaburzenia
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

Co, gdzie, kiedy - Qlturka.pl

  • W niedzielne popołudnie - 26 kwietnia - Kino Iluzjon Muzeum Sztuki Filmowej zaprasza dzieci na warsztaty animacji poklatkowej oraz specjalny pokaz niemych bajek japońskich z muzyką na żywo.
  • Niezwykła gratka dla naszych najmłodszych Widzów - kultowy "Niebieski piesek" wraca na deski Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze w najbliższy weekend, 25 kwietnia (godz. 16.00) i 26 kwietnia (godz. 12.00). Polecamy!
  • Księgarnia Pod Globusem i Pracownia Arete zapraszają na niecodzienne warsztaty, inspirowane książką wydawnictwa Dwie Siostry, w której zamiast obrazów i rzeźb jest wiele niesamowitych historii. Przedstawiając dzieciom 50 dzieł wybitnych artystów współczesnych, Sebastian Cichocki pokazuje, że sztuka może być niesamowitą przygodą, a artysta - czarodziejem, który przemienia rzeczywistość.

Warto przeczytać - Qlturka.pl

  • Wałbrzych od niedawna może poszczycić się nowym festiwalem teatralnym dla dzieci - Festiwalem małych Prapremier. Jego ideą jest, by pokazywać to, co dzieje się ostatnio w teatrze dla dzieci. Jeśli więc myślimy o spektaklach prapremierowych, to okaże się, że zdecydowaną większość będą stanowiły realizacje tekstów polskich autorów, a właściwie autorek, wśród których prym wiodą Marta Guśniowska i Malina Prześluga. Obie autorki zaszczyciły Festiwal swoją obecnością, co dało możliwość rozmowy oraz docenienia ich pracy.
  • Czekałam, czekałam i wreszcie się doczekałam, choć w międzyczasie moje dzieci niestety wyrosły... z teatru dla najnajmłodszych. Ta idea, od lat praktykowana w Skandynawii, Portugalii i wielu innych krajach, w Polsce realizowana przez nielicznych, wreszcie zawitała do Warszawy. Za sprawą Agnieszki Czekierdy, reżyserki i aktorki, starsze niemowlaki i dzieci do trzech, czterech lat mają w stolicy swój teatr - Teatr Małego Widza.
  • Duża sala prestiżowego ośrodka kultury. Na scenie muzycy stroją instrumenty, akustyk robi ostatnie poprawki nagłośnienia - za chwilę zacznie się koncert. Ale coś jest inaczej niż zwykle - pomieszczenie wypełniają kolorowe poduszki, dzieci układają z nich budowle, robią wyspy i śmieją się tak szczerze, jak potrafią tylko najmłodsi! Tak zaczyna się każdy Koncert Dziecinnie Prosty.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.