e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Strona jest świetna, stanowi ewenement wśród portali dla rodziców."

    Emilia - mama 2-letniej Ani, Warszawa

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

"Matka młodej matki" – recenzja książki

dodano: 12-08-2016
Jak nazwać relację między matką i córką, która staje się matką? W polskim języku brakuje słowa określającego tę rolę (ciekawe, czy w jakimkolwiek języku się pojawia?). Nie jest to „babcia”, ta rola odnosi się do relacji między matką matki (lub ojca) a dzieckiem. Musimy posługiwać się tytułowym „matka-młodej-matki”. Dzięki felietonom Justyny Dąbrowskiej to określenie nabiera emocji, niepowtarzalnego znaczenia i oznacza wielkie wyzwania. Wyzwania stojące przed matką, jak i przed córką: odnalezienia się w nowej roli.
 
Do kogo jest skierowana ta książka? Mogę z całego serca polecić ją młodym matkom, zwłaszcza debiutującym w tej roli. Mam też przeczucie, że matki młodych matek również znajdą w niej wiele wątków dla siebie. Sama przekonam się o tym zapewne za co najmniej 20 lat. Na razie będę trzymać tę książkę dla mojej córki.
 
Jako matka, co prawda niedebiutująca, ale nadal młoda, poczułam się zrozumiana. Wreszcie ktoś zauważył moje problemy, nazwał je, opisał, i co najważniejsze, opublikował. Nie zapomniał przy tym o czarnym humorze. Zmęczenie, złość (a raczej całe jej kontinuum), kończące się poczuciem winy lub wyczerpaniem, próby łączenia wielu ról i sprostania niekończącym się zadaniom. Ale i radość z towarzyszenia potomkowi w rozwoju, fizyczna przyjemność z przebywania z dzieckiem, patrzenie na rodzącą się więź między członkami rodziny. 
 
Justyna Dąbrowska szczerze opisuje blaski i cienie macierzyństwa, z naciskiem na cienie. Jest tym bardziej autentyczna, że sama ich doświadczyła, a teraz obserwuje swoją córkę, odkrywającą ten nowy zawód (tak, zawód, najważniejszy na świecie) w rzeczywistości kulturowej, która nie wspiera rodziców, ale przypomina im o obowiązku „dzietności”, a do tego zasypuje teoriami, tabelkami i wskaźnikami rozwoju i nieustannie ocenia (chyba, że jest się ojcem dziecka; ojcowie mają taryfę ulgową, skoro się angażują). To trudne czasy dla bycia rodzicem; nie jest to odkrywcze, ale dobrze, że wybrzmiewa.
 
Jako psycholog z przyjemnością czytałam trafne myśli znanych psychoterapeutów i psychologów dziecięcych, wplecione w dyskurs. Dzięki nim można nabrać dystansu do własnych oczekiwań, błędów, wahającego się poczucia kompetencji. Każdy z cytatów nadaje się do oprawienia i zawieszenia w widocznym miejscu, by przypominał o tym dystansie. Sama autorka też pisze lekko i trafia w sedno, aż chce się ją cytować.
 
W kilku miejscach książka przybiera postać apelu do matek młodych matek. By nie zdradzały swoich córek, zakochując się we wnukach. Potrzeba, by był usłyszany i przez nie wysłuchany. Chyba więc powinnyśmy zaryzykować i podarować tę książkę swoim mamom. Dzięki temu nasza relacja – matki i matki młodej matki – może nabrać nowego, bardzo rozwojowego charakteru.
 
Martyna Wieszczeczyńska
Psycholog dziecięcy, żona i mama
 
Matka młodej matki
Justyna Dąbrowska
Wyd. Mamania
 
 
 
Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.