e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Strona jest świetna, stanowi ewenement wśród portali dla rodziców."

    Emilia - mama 2-letniej Ani, Warszawa

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

„Kraina bajek. Wierszyki i opowiadania terapeutyczne” - recenzja książki

dodano: 16-08-2017
„Dzieci to mają życie”, „Chciałbym znowu być dzieckiem, bo one nie mają żadnych problemów”, tak zdarza się mówić zmęczonym codziennymi obowiązkami dorosłym. Prawda bywa jednak zupełnie inna, bo dzieci również mają zmartwienia i kłopoty. Często większe, niż mogą samodzielnie udźwignąć.
 
Z problemów najmłodszych doskonale zdają sobie sprawę wszyscy, którzy pracują z takimi dziećmi. Wśród nich jest Anna Wrocławska, pedagog i psychopedagog, która zebrała swoje doświadczenia w formie książki. Kilkadziesiąt wierszy i opowiadań poświęciła problemom najmłodszych. Są eurosieroty, dzieci walczące z chorobami nowotworowymi, nastolatki uzależnione od komputera i zmagające się z rozwodem rodziców. Jest Ola, która bała się chodzić do przedszkola, Agata, która smuciła się, ponieważ niedługo miało urodzić się jej młodsze rodzeństwo i Basia, która zawsze była smutna. Każde z opisanych dzieci ma inny problem. Ale bohaterami wierszy i opowiadań Anny Wrocławskiej są nie tylko dzieci. Na kartkach książki pojawiają się również psy, krasnoludki i świnki. Galeria postaci jest naprawdę duża, bo i problemów, z którymi borykają się dzieci, jest wiele. Myślę, że wielu dorosłych będzie przecierać oczy ze zdziwienia, bo nigdy nie pomyśleliby, że dzieci mogą tak przeżywać wiele spraw. A przeżywają i często duszą smutki w sobie, bo nikt nie chce ich wysłuchać albo ich problemy są bagatelizowane. Wtedy dzieci jeszcze bardziej zamykają się w sobie, a to do niczego dobrego nie prowadzi. Istnieje więc szansa, że ta książka otworzy niektórym dorosłym oczy, a dzieciom pokaże, że nie tylko one mają kłopoty. 
 
Anna Wrocławska zebrała w „Krainie bajek” najważniejsze i największe problemy, które trapią dzieci. Trudno mi jednak określić adresata tej książki. Dzieci? Być może, ale raczej z młodszych grup przedszkolnych. Wierszyki i opowiadania mówią o sprawach ważnych, ale zbyt banalnym językiem. Autorka za wszelką cenę chciała zrymować każdy wers i odbyło się to z ogromną stratą dla przesłania całej książki. Bardzo dobrym posunięciem było za to oddanie ilustracji w ręce dziecka. Ich  autorka, Dorotka, ma jedenaście lat. Jej ilustracje są proste, delikatne i bardzo prawdziwe. To ogromny atut tej książki i dowód na to, że dzieci w piękny sposób potrafią opowiadać o swoim życiu.
 
Magda Kwiatkowska-Gadzińska
 
Kraina bajek. Wierszyki i opowiadania terapeutyczne
Anna Wrocławska
ilustracje Dorotka Badziuch
Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.