e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Egodziecka.pl bywa dla mnie źródłem inspiracji do pracy, a także przypomina mi niejednokrotnie o ważnych kwestiach."

    Agata - mama 10-letniego Tymona, Gliwice

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Komputer dla każdego dziecka! Może lepiej nie…? - recenzja książki "Cyfrowa Demencja - w jaki sposób pozbawiamy rozumu siebie i swoje dzieci"

dodano: 25-04-2014

Czy twojemu dziecku grozi demencja? To tylko pozornie dziwne pytanie, ponieważ nie chodzi wcale o starczą demencję, ale o… demencję cyfrową.

Ten temat przybliża nam wydana przez wydawnictwo Dobra Literatura książka niemieckiego psychiatry i neurobiologa Manfreda Spitzera – „Cyfrowa Demencja  - w jaki sposób pozbawiamy rozumu siebie i swoje dzieci”. Zanim opowiem o niej więcej, proszę cię, Czytelniczko, Czytelniku – odpowiedz sobie na kilka pytań:

- Kiedy twoje dziecko pierwszy raz bawiło się tabletem lub smartfonem?
- Jak często pozwalasz mu oglądać edukacyjne bajki w telewizji lub internecie?
- I… czy jesteś pewien, że w ten sposób wspierasz jego rozwój?
- Ile twoich codziennych czynności jest wspomaganych przez media cyfrowe?

Manfred Spitzer przytaczając wyniki wielu badań próbuje uzmysłowić nam, że zachłysnęliśmy się możliwościami, które dają nam nowe technologie, a staliśmy się ślepi na zagrożenia, które jednocześnie powstały. Zagrożenia całkiem poważne, ponieważ niekontrolowane korzystanie z mediów cyfrowych powoduje nieodwracalne zmiany w strukturze naszego mózgu.

To jest właśnie kluczowy aspekt omawianego problemu. Cyfrowa demencja jest zjawiskiem, które powoduje zanikanie zdolności do korzystania z naszego potencjału umysłowego. Następuje umysłowa degradacja. Do jej objawów należą między innymi problemy z nauką i koncentracją, pogorszenie pamięci, zaburzenia rozwoju mowy, a nawet stany depresyjne, a to wszystko na skutek zanikających połączeń między komórkami nerwowymi, których nie używamy, ponieważ wyręcza nas technologia!

Jak to wygląda w praktyce? Zapominamy numery telefonów, używamy kalkulatora w komórce do najprostszych obliczeń, które sprawiają nam nieoczekiwaną trudność - to tylko te najbardziej oczywiste przykłady, brzmi znajomo?

Autor książki jest psychiatrą i neurobiologiem prowadzącym w niemieckiej telewizji program popularnonaukowy – dlatego umie przedstawić nawet najbardziej skomplikowane tematy w przystępny sposób – i niewątpliwym atutem jego książki jest rozdział o funkcjonowaniu mózgu. Tłumaczy on w nim między innymi jak zachodzi proces uczenia się. Po przeczytaniu tego fragmentu jasne staje się dlaczego tak ważna jest refleksja nad wpływem technologii na rozwój dzieci.

Manfred Spitzer zadaje niewygodne dla wszystkich pedagogów i rodziców pytanie – dlaczego tak łatwo uwierzyliśmy w zbawienny wpływ technologii na efektywność kształcenia? Według niego nie istnieją żadne badania, które potwierdziłyby, że wyposażenie dzieci w komputery polepszy ich wyniki w nauce. Wręcz przeciwnie, autor szczegółowo analizuje szereg badań pokazujących negatywny wpływ technologii.  Zwraca między innymi uwagę na to, że obniżenie wysiłku intelektualnego może utrudnić osiągnięcie maksymalnego poziomu zdolności młodego człowieka.

Nie ulega wątpliwości, że nasza cywilizacja jest oparta na dobrodziejstwach urządzeń elektronicznych i nie znajdzie się chyba żaden poważny badacz, który dla naszego dobra każe nam z tego całkowicie zrezygnować. Spitzer stara się jednak przywrócić czytelnikowi zdolność krytycznego spojrzenia na nowe technologie. Robi to w sposób bardzo kategoryczny i po przeczytaniu jego książki ma się ochotę polemizować z jego tezami. Nasuwa się refleksja, że może autor nadinterpretuje wyniki badań i sieje niepotrzebną panikę?

Myślę jednak, że Spitzer w fascynujący sposób opisuje nowe zjawisko, które rozwija się na naszych oczach i którego powinniśmy być świadomi – jako rodzice, nauczyciele, użytkownicy mediów cyfrowych.

Na pytanie „Czy Spitzer przesadza?" każdy powinien odpowiedzieć sobie sam, a po zapoznaniu się z tą książką i po uczciwej refleksji: czy u samego siebie nie widzisz symptomów cyfrowej demencji?

I na koniec komiks dobrze ilustrujący naszą wiarę w siłę technologii, która jednak niekoniecznie przynosi takie skutki jakich byśmy chcieli.


 (źródło: http://www.shoeboxblog.com/?p=14924)

Monika Zarzycka

[Manfred Spitzer, „Cyfrowa Demencja  - w jaki sposób pozbawiamy rozumu siebie i swoje dzieci”, Wydawnictwo Dobra Literatura, Słupsk 2013]

 

Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.