e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • ”Egodziecka.pl to dla mnie źródło inspiracji. Portal poleca świetną literaturę fachową, którą ja z kolei polecam moim Klientom."

    Justyna Sawicka, www.bookafka.pl

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

„Kłopotliwe zachowania dzieci…” – recenzja

dodano: 07-02-2014

Kto z nas, rodziców, nie doświadcza chwil bezradności w codziennym życiu z dzieckiem? Ja osobiście nie znam nikogo takiego. Dlatego tytuł książki pani Justyny Korzeniowskiej - „Kłopotliwe zachowania dzieci. Mądre reakcje w trudnych sytuacjach” - jest bardzo chwytliwy i myślę, że dobrze sprawdzony marketingowo. Z dużą ciekawością i nadzieją na znalezienie odpowiedzi na dręczące mnie pytania, zasiadłam do tej książki.

Książka podzielona jest na kilka części, które, wg autorki, mają wprowadzić ład i porządek w książce. Szczerze mówiąc, podział odczułam jako sztuczny i niekonieczny. Moim zdaniem za mało znalazłam w niej odniesień praktycznych, a autorka raczej dyktuje teorię - jak powinno być i jak rodzic zachować się powinien. Same porady wydają się być faktycznie fachowe i podbudowane solidnym fundamentem rozwoju psychofizycznego dziecka, co sprawia, że książkę właściwie można nazwa „przydatną”. Mnie jednak bardzo w niej raziło słownictwo nawiązujące do działań wojennych i prób sił, jakowe miałyby się odbywać między rodzicem a dzieckiem. Takie myślenie w kontakcie z dzieckiem może wywołać więcej szkód mimo dobrych teoretycznych podstawy działania w trudnych sytuacjach serwowanych przez Autorkę.

W książce odpowiedzi na swoje pytania szukać mogą rodzice zarówno niemowląt, dzieci kilkuletnich, jak i nastolatków, co w kontekście niewielkiej jej objętości, może pozytywnie zadziwiać. Bardzo dobrym pomysłem wydaje się również umieszczenie na końcu poszczególnych rozdziałów pytań  do rodziców o ich własne zachowania. Pozwalają one na przemyślenie pewnych ważnych spraw i odkrycie, w kontekście wcześniej przeczytanych treści, jakie metody do tej pory stosowane przez rodzica mogły być nieskuteczne i powodować efekt odwrotny od zamierzonego.

Podsumowując - polecam do przeczytania, choć terminologia budzi zastrzeżenia. Pamiętajmy, że nasze dzieci nie są naszymi wrogami!
 
Martyna Miziniak-Kużaj - psycholog, terapeuta systemowy, doradca seksuologiczny, trener kompetencji społecznych. Pracuje w  Centrum Słowo Psychologia z Duszą w Poznaniu. Prywatnie żona i mama.

Justyna Korzeniowska
„Kłopotliwe zachowania dzieci. Mądre reakcje w trudnych sytuacjach"
Wydawnictwo RM, 2013

 

Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Komentarze

  • Umieszczone przez: Ewa piątek, 25 Lipiec 2014 18:52
    Okropna książka opisująca paskudne "metody" sprzed lat. Nie wiem, kto się zgodził na jej wydanie. Propaguje: niepocieszanie dzieci, zmuszanie do jedzenia i przedstawia dzieci jak zwierzęta, które trzeba wytresować. Aż się płakać chce, że ktoś to czyta i się stosuje do "zaleceń".
  • Umieszczone przez: Ania piątek, 14 Luty 2014 12:55
    Dziękuję za tę recenzję! Nie wydałam na marne pieniędzy. Zdaje się, że są lepsze książki:)

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.