e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Bardzo się cieszę, że powstał tak profesjonalny portal! Mogę tylko pogratulować."

    Anna z Mogilna

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Jak przekazać dziecku złą wiadomość?

dodano: 03-08-2017
Przeprowadzka, rozwód, strata ukochanego zwierzaka, śmierć bliskiej osoby... Przekazywanie przykrych informacji jest trudne chyba dla każdego z nas. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, jeśli adresatami złych wieści są dzieci. Jak zatem przekazać im smutne wiadomości?

Właściwie się przygotujmy

Zanim przekażemy dziecku złą wiadomość, upewnijmy się, że znamy dokładnie całą historię. W przekazywanej przez nas informacji nie może być żadnych niewiadomych i niedopowiedzeń. Maluch może zadawać dodatkowe pytania, na które powinniśmy znać odpowiedź. Trzymajmy się faktów i nie wymyślajmy niczego na poczekaniu. Jeśli nie jesteśmy czegoś pewni, powiedzmy o tym dziecku.

Jeśli przekazywana informacja dotknęła nas bardzo mocno, postarajmy wyciszyć się choć na chwilę i opanować emocje. Jeśli to konieczne, dajmy sobie chwile czasu i ochłońmy, aby móc ze spokojem przekazać maluchowi fakty.

Użyjmy właściwych słów

Oczywiste jest, że innych słów użyjemy w przypadku czteroletniego malucha, a innych w przypadku nastolatka. Bez względu na wiek, informację przekażmy w sposób prosty i jasny, bez zbędnego owijania w bawełnę. Jeśli przekazujemy wiadomość o śmierci ukochanej babci, nie mówmy, że babcia odeszła, bo maluch może tego nie zrozumieć. Wytłumaczmy dziecku, że bliska mu osoba umarła i już nie wróci. Starajmy się nie mówić zbyt wiele i od razu nie przekazywać dokładnych wyjaśnień na temat okoliczności zdarzenia. Na pytania przyjdzie właściwa pora.

Nie wstydźmy się swoich emocji

Przekazując wiadomość w panice i zalewając się łzami, możemy jedynie wystraszyć dziecko. Jeśli jednak później po naszych policzkach popłyną łzy, pokażemy maluchowi, że nie musi ukrywać on swoich emocji. 

Postarajmy się zrozumieć dziecko

Dzieci po przekazaniu złych wiadomości zachowują się w bardzo różny sposób. Mogą pojawić się łzy, krzyk, wybuch złości albo też maluch może przyjąć informacje ze stoickim spokojem. W każdej z tych sytuacji zachowajmy opanowanie i okażmy szkrabowi nasze zainteresowanie. Nie zostawiajmy go samego sobie i nie odwracajmy się od niego. Spróbujmy pocieszyć smyka, porozmawiajmy z nim lub chociaż zapewnijmy o tym, że jesteśmy gotowi odpowiedzieć na jego pytania. Nie zdziwmy się też, że dziecko zadaje pytania zupełnie niezwiązane z danym tematem lub, np. zaczyna się bawić. To jego sposób na odwrócenie uwagi od trudnego tematu i poradzenie sobie z uczuciami, które go przytłaczają. 

Bądźmy wsparciem

Kiedy emocje już opadną, porozmawiajcie o tym, co się stało. Starajcie się wspierać dziecko, bądźcie blisko i zapewnijcie mu poczucie bezpieczeństwa. 

W naszym życiu, oprócz pięknych i radosnych chwil, pojawiają się również niezwykle trudne momenty, które mogą sprawić nam oraz naszym bliskim ogromny ból. Nie ochronimy naszych dzieci przed takimi sytuacjami, jednak możemy być dla nich emocjonalnym wsparciem, osobami które w sposób delikatny i taktowny przekażą maluchowi informacje oraz kimś, kto zawsze ich chętnie wysłucha i pomoże w razie potrzeby. 

Magda Przypłata
Opublikowane w: Emocje

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.