e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Często odwiedzam Egodziecka.pl, by poczytać i doszkolić się z macierzyństwa."

    Iwona - mama rocznej Natalii, Kraków

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Jak kształtować poczucie własnej wartości u dziecka?

dodano: 09-09-2014

Człowiek, który lubi siebie i myśli o sobie dobrze ma odwagę podejmować wyzwania, odnosi sukcesy. Marzeniem wielu rodziców by ich dzieci takie właśnie były. Poczucie własnej wartości można (i trzeba) budować w dziecku od urodzenia. Ale w jaki sposób to zrobić?


Zacznijmy od tego czym poczucie własnej wartości w ogóle jest. Jest to utrwalone przekonanie, że poradzimy sobie ze stawianymi nam przez życie wymaganiami, że zasługujemy na szacunek i miłość, i że mamy prawo być szczęśliwi. Osoba o wysokim poczuciu własnej wartości umie pozwolić sobie na błędy i wyciągnąć z nich wnioski. Umie także śmiać się z siebie, zachowuje się swobodnie, podejmuje nowe wyzwania. To wszystko pomaga jej w planowaniu i układaniu swojego życia zgodnie z własnymi potrzebami, a także pomaga osiągać mniejsze i większe sukcesy w każdej sferze życia – zawodowej i prywatnej.

To czy dziecko takie będzie i czy jako dorosły człowiek będzie miało wysokie poczucie własnej wartości zależy głównie od postawy jego rodziców i opiekunów. Od ich chęci i umiejętności pokazania mu że jest ważne i dobre.
 
Doceniaj
Doceniaj i chwal dziecko za wysiłki jakie podejmuje. Nawet gdy nie uda mu się osiągnąć zamierzonego celu najważniejsze jest to, że próbowało. W razie niepowodzenia zachęcaj je do dalszego działania. Pokaż mu, że w nie wierzysz.
 
Nie porównuj

Porównywanie z innymi podcina skrzydła. Uczy, że zawsze jest ktoś lepszy. Dla małego dziecka jedynym „konkurentem” w osiąganiu celów powinno być ono samo.
 
Pozwalaj na błędy i na samodzielność

Każdy człowiek czasem się myli i popełnia błędy. Są to świetne okazje do rozwoju i uczenia się. Pozwól dziecku na samodzielność w podejmowaniu różnych kroków (w granicach jego rozwojowych możliwości), na samodzielne dążenie do osiągnięcia celu, nawet gdy po drodze powinie mu się noga. Tylko w ten sposób pozna swoje możliwości i siły. Pamiętaj, że samodzielność to nie tylko czynności samoobsługowe (jak jedzenie, ubieranie się itp.), ale też umiejętność podejmowania decyzji, dokonywania wyborów, a także rozumienia konsekwencji swoich czynów.
 
Bądź blisko ale daj przestrzeń do działania

Bądź blisko dziecka. Zarówno fizycznie (gdy ono tego potrzebuje przytulaj, głaszcz po głowie, poklep po ramieniu), jak i psychicznie. Zadbaj o to by wiedziało, że może na Ciebie liczyć. Poświęcaj dziecku swój czas – bez tego nie pokażesz mu, że jest dla Ciebie ważne. Będąc blisko nie zapominaj jednak o wspieraniu jego samodzielności. Nie przesłaniaj więc dziecku świata, tylko towarzysz w jego poznawaniu.
 
Szanuj dziecko

Traktuj poważnie jego sprawy. Nawet gdy Tobie wydają się błahe, dla niego są ważne. Odpowiadaj i reaguj, gdy prosi Cię o pomoc. Interesuj się tym co się u niego dzieje i słuchaj co do Ciebie mówi.

Szanuj jego wybory i upodobania. Pamiętaj, że jest odrębną istotą, która ma własny gust, potrzeby i pragnienia.

Traktuj poważnie też emocje, które przeżywa, nie zaprzeczaj im i pozwól mu je przeżyć, nawet gdy jego smutek czy złość są dla Ciebie trudne do wytrzymania.
 
Oceń swój pozom poczucia własnej wartości

Zacznij od siebie. Rodzice, którzy nie są pewni swojej wartości, nie wychowają pewnego siebie dziecka. Czy lubisz siebie? Wierzysz w swoją siłę i możliwości? Wesprzyj swoje poczucie własnej wartości, wtedy więcej przekażesz swojemu dziecku.

 
Joanna Dryk, pedagog, Stowarzyszenie Syntonia

Zapraszamy na warsztaty organizowane przez Stowarzyszenie Syntonia

http://www.egodziecka.pl/WARSZAWA-Emocje-malego-dziecka-warsztat-dla-rodzicow-malych-dzieci.html
http://www.egodziecka.pl/WARSZAWA-Grupa-wsparcia-dla-rodzicow-nastolatkow.html
http://www.egodziecka.pl/WARSZAWA-Naduzywanie-komputera-i-Internetu-warsztat-dla-rodzicow-nastolatkow.html
http://www.egodziecka.pl/WARSZAWA-Pracownia-Dobrych-Relacji.html

 

Opublikowane w: Emocje

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.