e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Informacje prezentowane w Egodziecka.pl są bardzo przystępnie przekazywane - polecamy portal rodzicom naszych pacjentów"

    LOBUS Pracownia Diagnozy i Terapii Dziecka, Gabinet Integracji Sensorycznej

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Inspiracja i wątpliwości - recenzja książki "Trening umiejętności wychowawczych"

dodano: 13-09-2012
Tę książkę miło trzymać w ręce – wydana jest ładnie, wygodnie i zachęcająco. Perspektywa autorów – chociaż żadne z nich nie jest psychologiem – jest pogłębiona i widać, że działania na rzecz podnoszenia rodzicielskich kompetencji to ich pasja. Tymczasem jednak trafili na recenzentkę, będącą trenerką umiejętności interpersonalnych i psychologiem, która musi się czepiać…

Do książki podeszłam z pozytywnym nastawieniem, ponieważ bardzo cenię Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne i darzę je sporym zaufaniem. Mniej więcej w połowie lektury stwierdziłam jednak, że niektóre rzeczy mi „nie grają”. Pierwsza i zasadnicza sprawa dotyczy tego, że „Trening” w moim odczuciu nie jest książką dla rodziców. Jest to zbiór scenariuszy do zajęć grupowych, niemożliwych do przeprowadzenia indywidualnie, plus trochę teorii o wychowaniu w formie poprzedzającego ćwiczenia wykładu. Czy zatem wydawnictwo nie próbuje sprzedać książki szerszemu gronu odbiorców, niż to, któremu jest ona faktycznie przydatna? Jeśli natomiast to książka dla trenerów, zabrakło celów poszczególnych ćwiczeń. To swoisty standard przy scenariuszach. Komentarze po każdym ćwiczeniu mają za zadanie rozjaśnić, „co poeta miał na myśli”, ale pożyteczna jest zawsze informacja „po co?”. Odróżniajmy „treningi” od „warsztatów” – trening jest trudniejszą formą, sięgającą głębiej do osobistych treści i doświadczeń…, a przez to wymaga bardziej fachowego prowadzenia. W tej pozycji przeplatają się ćwiczenia o różnym poziomie „zaawansowania”, i treningowym, i warsztatowym. I dla lekkomyślnego czy niewykwalifikowanego trenera może to być niebezpieczna mikstura.

Wykład jest bardzo ciekawy, a dobór tematów moim zdaniem celny. W Polsce jest kilka popularnych podejść do warsztatów dla rodziców (np. „Szkoła dla rodziców i wychowawców”, czy też „Jak mówić, aby dzieci słuchały”, poza tym wersje autorskie). Tu autorzy zebrali je w pakiet, w którym znajdują się uniwersalnie cenne umiejętności, m.in.: komunikacyjne, wyznaczania granic, zabawy, uczenia dziecka niezależności czy relaksowania się. To, co wzbudza moje wątpliwości, to dość „mocne” przykłady, które ocierają się o jednostronność. Gdy autorzy przywołują historię dziewczynki, której mama zlekceważyła jej (okresową!) niechęć do przedszkola i w związku z tym dziewczynka zamieniła się w człowieka o takim a takim charakterze – przychodzi mi do głowy pytanie, czy to na pewno jest sposób myślenia o mechanizmach psychologicznych, który chcemy rozpowszechniać? Zero-jedynkowy, akcja-reakcja, niczym z chwytliwego scenariusza filmowego. Przykładów jest sporo, są sugestywne – i w moim odbiorze czasem za bardzo obwiniające rodziców… i jakoś niezgodne z nurtem utwierdzania ich w przekonaniu, że nie muszą być idealni, aby być „wystarczająco dobrzy”. I tym samym udzielania pozytywnej motywacji.

Książka jest tak skonstruowana, by po każdej lekcji następowało zadanie do realizacji „w domu”. Są w niej sympatyczne rysunki, wartościowe cytaty i dużo zaraźliwej kreatywności. Można z niej wyciągnąć sporo inspiracji – i może nawet być reklamą tego, co często pojawia się na warsztatach dla rodziców.

A jednak pomogła mi zwerbalizować przekonanie, że albo konsekwentnie piszemy poradnik – albo zbiór scenariuszy do przeprowadzenia jako prawdziwe warsztaty, na żywo. Droga środka chyba się jednak nie sprawdza…

Katarzyna Wozinska - psycholog i trenerka, założycielka Centrum Słowo – Psychologia z Duszą (www.centrumslowo.pl) Pracuje w Poznaniu. Prywatnie żona oraz mama.
Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.