e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Bardzo się cieszę, że powstał tak profesjonalny portal! Mogę tylko pogratulować."

    Anna z Mogilna

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Gotowość szkolna – co to takiego?

dodano: 14-03-2017
Gotowość szkolna, dojrzałość szkolna, przygotowanie szkolne - to terminy używane często zamiennie. Podstawę do różnicowania tych pojęć daje założenie, że dokonujące się w dziecku zmiany mają charakter spontaniczny i wiążą się z dojrzewaniem. A kierowanie rozwojem przypisuje się złożonemu mechanizmowi biologicznemu, jakim jest właśnie dojrzewanie.

Zakłada się również, że istnieje możliwość ćwiczenia, kształtowania pewnych właściwości dziecka, co stwarza mu szansę osiągnięcia dojrzałości szkolnej. Gotowość nie jest stanem, na który wystarczy poczekać, ale trzeba ją wykształcić. 
W wielu badaniach udowodniono, że wpływy biologiczne nie działają niezależnie, lecz w powiązaniu z czynnikami środowiskowymi i uczeniem się. Pojęcie dojrzałości traktuje się także jako pojęcie kompetencji, czyli wytworu nasilającego się rozwoju powiązanego z uczeniem się. Zatem kompetencja staje się nie tylko rezultatem uczenia się, ale również wynikiem interakcji między rozwojem a uczeniem się. Zawiera w sobie takie cechy, jak motywacja, niepokój, zachowania polegające na nawiązaniu i podtrzymaniu pozytywnych kontaktów i współpracy przez jednostkę lub grupę z innymi grupami.

Mówiąc o dojrzałości szkolnej, mamy na myśli zespół cech psychofizycznych, ukształtowanych w toku rozwoju, które pozwalają sprostać wymaganiom szkolnym. Jeśli weźmie się pod uwagę określony zespól cech, jaki pojawia się około 6.-7. roku życia, które umożliwiają przystosowanie się do nowej formy, jaką jest nauka szkolna, definicja ta ma charakter względny, gdyż skupia się na wyniku określonego etapu rozwoju, związanego z danym wiekiem.

Przedstawiciele psychologii rozwojowej zaczęli koncentrować uwagę na mechanizmach interakcji na linii dojrzewanie i uczenie się. Badania nad dojrzałością szkolną wykazały, że nie wiek, lecz środowisko uwarunkowane, możliwości uczenia się odpowiadają za osiągnięcie tej dojrzałości. 

Dziś dojrzałość szkolną traktuje się nie tylko jako zależną od wewnętrznych procesów dojrzewania, lecz jako wynik interakcji między zdatnym do szkoły dzieckiem a środowiskiem rodzinnym i wychowaniem przedszkolnym.  

Coraz częściej używa się terminu gotowość szkolna dla określenia gotowości nie tylko do szkoły, lecz do uczenia się. 

Gotowość szkolną możemy określić jako proces i efekt współdziałania aktywności dziecka i aktywności dorosłych, tworzących warunki do uczenia się, jako efekt interakcji właściwości dziecka i szkoły. 

Badanie gotowości szkolnej dzieci i przeprowadzenie testu umożliwia przewidywanie i prognozowanie powodzenia w nauce. Otrzymujemy również informacje pozwalające ustalić postępowanie pedagogiczne i terapeutyczne dla każdego dziecka, jak i dla całej klasy.
 
Opracowała: Anna Wrocławska
 
Opublikowane w: Uczenie się
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.