e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Informacje prezentowane w Egodziecka.pl są bardzo przystępnie przekazywane - polecamy portal rodzicom naszych pacjentów"

    LOBUS Pracownia Diagnozy i Terapii Dziecka, Gabinet Integracji Sensorycznej

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Gdy maluch zyskuje rodzeństwo – o magii miłości i dziecięcej zazdrości – recenzja książki "Będziemy mieli drugie dziecko"

dodano: 17-09-2012
Dziecięce baśnie i bajki zawsze były pełne magii. Ich bohaterowie – fantastyczne stwory i potwory, żyły zwykle w odrealnionym świecie, którego granice wyznaczała jedynie wyobraźnia. Pełne magii są również bajki tworzone współcześnie, a nawet – bajki edukacyjne czy wręcz terapeutyczne, jak piękna opowiastka Elżbiety Zubrzyckiej „Będziemy mieli drugie dziecko”.

Książka ta, a właściwie – adresowana do najmłodszych książeczka, wpisuje się bowiem w coraz bardziej popularny także u nas nurt bajek terapeutycznych. Bo tak, jak dorośli potrzebują często terapeuty, by wyleczył na przykład ich „złamane serce”, tak dzieci potrzebują wsparcia, gdy ich małe serca przepełniają się… zazdrością.

Książeczkę zdobią piękne ilustracje Moniki Pollak, na których dominują czerwienie i błękity – jak najbardziej adekwatne, by językiem barw opowiadać o uczuciach i emocjach. Bo emocje i uczucia są tematem tej publikacji. Te, które pojawiają się w rodzinie, gdy na świat ma przyjść drugie (czy też kolejne) dziecko.

W „Będziemy mieli drugie dziecko” nie mamy odrealnionego świata ani fantasmagorycznych bohaterów. Na obrazkach dostrzeżemy zwyczajną mamę, zwyczajnego tatę i jak najbardziej zwyczajnego malca, mieszkających w zwyczajnym mieszkaniu, w XXI wieku (wśród ilustracji znajdziemy zdjęcie brzucha mamy z ciążowego USG). Element magii pojawia się natomiast… w sercu. Dokładnie wtedy, gdy dziecięcy bohater książeczki zyskuje nowe rodzeństwo. Wtedy to, wbrew obawom całej rodzinki, w ich sercach nic się nie zmienia, a pojawia się w nich… „jeszcze więcej miłości”. Zgodnie z koncepcją Elżbiety Zubrzyckiej (jej książki „Powiedz komuś” i „Słup soli” weszły już do kanonu lektur szkolnych), serca mają bowiem magiczną moc. Jest w nich wiele kieszonek, „i gdy pierwsze dziecko przychodzi na świat, jedna kieszonka wypełnia się miłością, a kiedy urodzi się następne, równie silna miłość pojawia się w drugiej kieszonce, przeznaczonej tylko dla niego…”.

Piękne przesłanie, piękne wydanie… i w piękny sposób napisana książka.

Katarzyna Głowacka – mama poszukująca, dziennikarka, absolwentka kulturoznawstwa.

Będziemy mieli drugie dziecko! Magia serca i miłości
Elżbieta Zubrzycka
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2009

 

Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.