e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • ”Egodziecka.pl to dla mnie źródło inspiracji. Portal poleca świetną literaturę fachową, którą ja z kolei polecam moim Klientom."

    Justyna Sawicka, www.bookafka.pl

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Dziecko w szumie informacyjnym - jak uczyć selekcjonowania informacji

dodano: 09-01-2018
Media są najchętniej wybieranym źródłem informacji, nawet przez dzieci w wieku przedszkolnym. Korzystanie z różnego rodzaju publikatorów rozpoczyna się bardzo wcześnie, a z biegiem lat wzrasta ilość czasu spędzanego przed ekranami telewizorów i komputerów. 

Wiadomości dotyczące zróżnicowanych kręgów tematycznych wchodzą w zakres wyobraźni, są podstawą do precyzowania wielu poznanych pojęć oraz pobudzania do nowych działań i zachowań. Nieograniczony dostęp do źródeł informacji jest kluczem otwierającym drzwi do szeroko pojętego rozwoju i zdobycia wszechstronnej wiedzy, jednak nadmiar treści znacznie utrudnia wyodrębnienie wartościowych przekazów.

Szum informacyjny naprowadza do niskiej jakości materiałów, często chaotycznych, częściowo lub całościowo niezgodnych z prawdą. Skutkiem takiego nadmiaru informacji  jest dezorientacja, zniechęcenie oraz stłumienie dziecięcej ciekawości. Często pojawia się też zmęczenie docierającymi zewsząd sprzecznymi komunikatami. W celu uniknięcia przykrych skutków szumu informacyjnego, warto od najmłodszych lat uczyć dziecko odpowiedniego selekcjonowania dostępnych treści. Jak to zrobić?

Wyjaśnij, że nie każda informacja jest prawdą

Dzieci zazwyczaj wykazują ufną postawę wobec mediów. Wytłumacz, że nie każdy komunikat, jaki do nas dociera, jest słuszny. Czasem wypowiedź to zwykła plotka, a czasem zawiera tylko część prawdy. Uświadom, że należy być czujnym i koniecznie sprawdzać wiarygodność treści.  Warto wspomnieć przy tym o konsekwencjach, jakie niesie pozyskiwanie wiedzy z nieodpowiednich źródeł i rozprzestrzenianie informacji niezgodnych z prawdą. 

Przedstaw sposoby dokonywania selekcji

Zapoznaj dziecko ze sposobami odpowiedniego podziału między komunikatami godnymi uwagi i tymi, które trzeba odrzucić. Wyjaśnij, czym kierować się przy wyborze rzetelnej informacji. 

Młody adresat komunikatów powinien wiedzieć, że podczas selekcjonowania informacji należy zwrócić szczególną uwagę na: 
Autora materiału - m.in. czy pojawia się jego nazwisko i czy posiada odpowiednie kwalifikacje;
Datę publikacji i częstotliwość aktualizacji źródła;
Zawartość poszukiwanych informacji;
Odniesienia  - jeśli autor powołuje się na rzetelne źródła, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wiadomość jest wiarygodna.;
Poprawność językową.
 
Poleć sprawdzone źródła informacji

Warto podzielić się z dzieckiem źródłami informacji, z których korzystasz, tudzież uchodzą one za wiarygodne i pomocne. Nie musi być to najchętniej wybierane przez młodych ludzi medium, jakim jest internet. Możesz polecić dziecku skorzystanie z encyklopedii w wydaniu tradycyjnym, zachęcić do sięgnięcia po czasopismo popularno-naukowe, a nawet umożliwić rozmowę z człowiekiem posiadającym należytą wiedzę z danej dziedziny.  

Zapewnij atrakcje

Po przekazaniu teorii związanej z selekcjonowaniem informacji możesz zorganizować ćwiczenia w formie zabawy, które pomogą w prosty sposób zapamiętać zdobytą wiedzę i przyczynią się do łatwości zastosowania jej w praktyce. Takim ćwiczeniem może być porządkowanie uprzednio wydrukowanych przez ciebie treści pochodzących z różnych witryn (mogą być to serwisy informacyjne, strony www znanych instytucji, fora internetowe, blogi itp.). Przekaż zdobyte materiały dziecku, aby dokonało podziału w oparciu o wcześniej poznane sposoby selekcjonowania. Możesz również przygotować krótki quiz z nagrodami, który sprawdzi wiedzę pociechy. 

Zaoferuj pomoc

Szum informacyjny może utrudnić weryfikację informacji nawet dorosłym, doświadczonym odbiorcom. Czasem pomimo wiedzy i umiejętności selekcjonowania, dziecko może poczuć się zagubione w natłoku informacji. W takiej sytuacji zaoferuj pomoc w wyborze odpowiedniego źródła, a jeśli wystąpi taka potrzeba, wyjaśnij dziecku nieznane pojęcia i zjawiska. 
 
Olga Tyszka - studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
 
Opublikowane w: Relacje

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.