e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Egodziecka.pl bywa dla mnie źródłem inspiracji do pracy, a także przypomina mi niejednokrotnie o ważnych kwestiach."

    Agata - mama 10-letniego Tymona, Gliwice

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Dobra szkoła - trudna decyzja

dodano: 21-03-2012
Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze szkoły podstawowej dla swojego dziecka? To pytanie nurtuje wszystkich odpowiedzialnych rodziców. Każdy ma inne preferencje, inne aspekty szkolnego życia mają dla niego istotne znaczenie. A kryteriów wyboru określających dobrą szkołę jest wiele. Zwykle w pierwszej kolejności rodzice biorą pod uwagę lokalizację placówki, jej wielkość i bazę materialną oraz liczebność klas. Bardzo istotny jest dla nich również poziom edukacyjny i oferta zajęć pozalekcyjnych, a czasem także pozycja w rankingu  szkół. Oceniają ponadto profesjonalizm kadry, bezpieczeństwo, atmosferę...

A co myślą na temat szkoły sami zainteresowani, czyli najstarsze przedszkolaki?

Z wywiadu przeprowadzonego wśród sześciolatków wynika, że w szkole chcieliby....

...mieć dobrych kolegów.
Dobra szkoła zapewnia optymalną liczbę uczniów w klasie. W kameralnym gronie kilkulatek ma poczucie bezpieczeństwa i szybciej się adaptuje, łatwiej zatem nawiąże pierwsze więzi społeczne i przyjaźnie, a także ukształtuje swoją przynależność do nowej grupy społecznej. Jednak przekraczając po raz pierwszy progi szkoły, z pewnością poczuje się pewniej, gdy obok będzie kolega z przedszkola. Zgrana klasa to podstawa!

...mieć miłą panią.
Dobry nauczyciel
to pasjonat, profesjonalista o najwyższych kompetencjach. Żyje życiem swojej klasy – tworzy bezpieczną atmosferę, angażuje się w sprawy dzieci, wykazuje umiejętnością aktywnego słuchania, życzliwością i wrażliwością. Cechuje się również poczuciem humoru, które pomaga rozładować konflikty i zapobiega agresji. W komunikacji z wychowankami wykorzystuje dialog, rozmowę, dyskusję, negocjowanie, a nie nakazy i zakazy. Taką panią lubią wszystkie dzieci!

...uczyć się z przyjemnością.
Dobra lekcja
to coś więcej niż realizacja programu, planu zajęć czy szczelne wypełnienie czasu od dzwonka do dzwonka. Satysfakcję i radość z uczenia się gwarantuje uczniom tylko właściwy sposób prowadzenia lekcji. Uczenie się przez działanie – najbardziej korzystna i efektywna forma pracy – wyzwala aktywność, ułatwia samodzielne zdobywanie wiedzy, zachęca do poszukiwań, odkrywania, stawiania hipotez...  Nauczyciel nie jest wykładowcą, lecz przewodnikiem dzieci w samodzielnym zdobywaniu kolejnych kompetencji. Inspiruje i rozbudza aktywność poznawczą. Sprawia, że uczniowie czerpią radość z przyswajanej wiedzy i nabywanych umiejętności, a także potrafią zastosować je w praktyce. Na takiej lekcji nikt się nudzi!

...być najlepszym.
Dobry nauczyciel
szybko poznaje ucznia – jego mocne i słabe strony, a także właściwy dlań styl uczenia się. Bazując na tej wiedzy, odpowiednio planuje proces nauczania, uwzględniając indywidualne predyspozycje i możliwości każdego z wychowanków. Uczeń wykonuje zadania „na miarę” – osiąga więc sukcesy, które motywują go do podejmowania kolejnych wyzwań i kształtują u niego pozytywną samoocenę. Każdy może być najlepszy!

...po lekcjach robić to, co lubią.
Dobra szkoła
dba o wielostronne wspieranie uzdolnień i zainteresowań swoich wychowanków, rozwijając w nich kreatywną postawę. Oferuje wiele różnorodnych zajęć pozalekcyjnych, tak aby każde dziecko mogło wybrać takie formy aktywności, które są zgodnie z jego potrzebami, predyspozycjami i zamiłowaniami. Bardzo ważnym aspektem tych zajęć jest fakt, że dziecko robi to, co lubi, wykonuje czynności, które przychodzą mu z łatwością, ponadto ma okazję obcować z ciekawymi ludźmi i dzielić swoje pasje z rówieśnikami. Dobrowolność udziału w zajęciach zwiększa szanse na osiągnięcie sukcesu w danej dziedzinie, a zaspokajanie zainteresowań zawsze dostarcza zadowolenia i satysfakcji, jak również znacząco poprawia samopoczucie. Tu można być mistrzem!

...poznawać języki obce.
Dobra metoda
nauczania języka obcego pozwala na wychowanie przyszłego obywatela świata – otwartego na wielokulturowość i biegle władającego językami obcymi. Taką właśnie metodą jest częściowa immersja językowa. Wrodzone zdolności dzieci do przyswajania języków obcych aktywizowane są poprzez ruch, zabawę i działanie. Codzienne kilkugodzinne komunikowanie się z lektorem to najlepszy sposób na opanowanie obcego systemu językowego. Język obcy staje się drugim naturalnym językiem ucznia!  

Na liście życzeń absolwentów przedszkola znajdują się jeszcze: wyłącznie dobre oceny, wycieczki w ciekawe miejsca, zajęcia sportowe (ale i swobodne zabawy na boisku), komputery w klasie, odrabianie lekcji w szkole, długie wakacje i – uwaga! – żeby obiady były tak smaczne, jak w przedszkolu...  

Czy dziecięca wizja dobrej szkoły pokrywa się z oczekiwaniami rodziców? Może to właśnie wyobrażenia przyszłych uczniów pomogą dorosłym w powzięciu najlepszej decyzji. Jedno wiadomo na pewno: ta decyzja musi być najlepsza – pierwsze lata nauki stanowią  bowiem fundament całej przyszłej edukacji.


Agata Wawer, dyrektor generalny Przedszkoli Ciuchcia Puch Puch oraz Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Juliusza Verne'a

szkola

www.verne.edu.pl

 

Opublikowane w: Uczenie się
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.