e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Często odwiedzam Egodziecka.pl, by poczytać i doszkolić się z macierzyństwa."

    Iwona - mama rocznej Natalii, Kraków

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Dlaczego trzeba zejść na podłogę - recenzja książki "Rodzicielstwo przez zabawę"

dodano: 06-08-2012
Co cennego możemy ofiarować dziecku? Miłość, szacunek, uwagę oraz swój czas - poświęcony na uważne bycie z nim, na zabawę... Zabawa jest wpisana w czas szczęśliwego dzieciństwa i wydaje się być dla dziecka naturalnym sposobem „oswajania” świata, a rodzicielstwo poprzez zabawę – prostym sposobem na budowanie bliskości. Tymczasem kwestia ta wcale nie jest taka oczywista. To dlatego powstają takie książki, jak „Rodzicielstwo poprzez zabawę”, a rodzice szukają pomocy specjalistów, by odnaleźć w sobie uśpione, wewnętrzne dziecko i nauczyć się z zabawy czerpać radość.

Autor książki, amerykański psychoterapeuta Lawrence J. Cohen, wykorzystujący na co dzień w swojej pracy terapeutyczną moc zabawy, przekonuje nas, że zabawa, poza dostarczeniem radości, może być narzędziem do budowania pozytywnych relacji, rozładowywania napięć i rozwiązywania wielu rodzicielskich problemów, jak radzenie sobie z dziecięcą histerią, agresją czy lękiem. Może też pomóc złagodzić stres towarzyszący rodzicielstwu, ułatwić wyrażanie czasami trudnych emocji, nauczyć współpracy bez walki o władzę. To ona daje dzieciom poczucie siły sprawczej (gdy na przykład przedszkolaki usypują górę, wspinają się na nią i krzyczą głośno tak, by usłyszał je cały świat: „umiem usypać sobie górę albo mogę ją zburzyć. Tutaj na szczycie jestem duży!”). Pozwala odgrywać wyimaginowane role i wzmacniać poczucie własnej wartości. Uczy przełamywać nieśmiałość.

W „Rodzicielstwie poprzez zabawę” czytamy, że chwila spędzona na wspólnej zabawie jest jak bardzo dokładna mapa, która pozwala nam wejść o kilometr głębiej na terytorium dziecka na jego własnych warunkach i pomóc mu odkrywać świat oraz dojść do siebie po codziennych niepowodzeniach. Dlaczego w takim razie tak rzadko sięgamy po to „cudowne narzędzie”? Bo w ciągłym stresie i pośpiechu, pochłonięci tysiącem ważnych spraw, zapomnieliśmy, na czym polega istota zabawy. Po ciężkim dniu staje się ona wieczornym obowiązkiem, z którego trudno czerpać radość. Toczymy boje, zamiast budować partnerskie relacje i gdzieś nam się zapodział klucz do dziecięcego świata, dlatego tak trudno nam zrozumieć własne dziecko. Co zatem pozostaje?

Najlepszym sposobem podążania za dzieckiem (termin ten wydaje się bardziej adekwatny, niż: „wychowanie”) jest zarezerwować godzinę lub dwie, kiedy to ono podejmuje wszystkie decyzje. Należy w tym celu każdego dnia wygospodarować czas, w którym nie będzie nas rozpraszać dzwonek telefonu czy ciekawy program w telewizji. W tym czasie należy z dzieckiem… być, stworzyć mu warunki do nauki i dorastania bez lęku, nie wywierając na nie niepotrzebnej presji. I… oczywiście dobrze się przy tym bawić!

„Podążaj za śmiechem, zwalcz w sobie krytyka i… zejdź na podłogę” – radzi autor „Rodzicielstwa przez zabawę”. Nie proponuje nam gotowego repertuaru zabaw, zachęca raczej do stawiania pytań. A jeśli jego proste podpowiedzi wywołują naszą konsternację – nie pozostaje nic innego, jak sięgnąć po jego książkę…

Katarzyna Głowacka – mama poszukująca, dziennikarka, absolwentka kulturoznawstwa.

Rodzicielstwo przez zabawę
Lawrence J. Cohen
wyd. Mamania 2012

 

Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.