e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 

Felietony

Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Strona jest świetna, stanowi ewenement wśród portali dla rodziców."

    Emilia - mama 2-letniej Ani, Warszawa

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Darmowe doładowanie

dodano: 12-10-2013
Jako dziecko jeździłam z mamą i dwójką rodzeństwa co roku nad morze. Uważałam wtedy te wyjazdy za świetny wypoczynek dla całej naszej czwórki. Oczywiście odkąd  mam własne dzieci, inaczej rozumiem wypoczynek. I na pewno samotny wyjazd z trójką dzieci nie łapie się do tej kategorii.

Nie miałam więc żadnych złudzeń, że wypocznę, gdy jechałam z nimi sama na Mazury. Zmiana klimatu, atrakcje w postaci śniadania na łonie natury czy całodziennego pobytu nad jeziorem - po to tam głównie jechaliśmy. Odpoczywanie nie zmieściło się na liście celów do osiągnięcia.
 
I dobrze, bo się przynajmniej nie rozczarowałam. Po dwóch dniach uaktywniła mi się reakcja alergiczna na słowo "mama" wypowiadane w każdym możliwym natężeniu, tonacji i zabarwieniu emocjonalnym. Odliczałam tylko dni, gdy dojedzie do nas głowa rodziny i w końcu z rozkoszą wręcz będę mogła powiedzieć "Idź do taty".
 
A jednak wróciłam doładowana. Zupełnie niespodziewanie dla mnie samej i w sposób, którego bym nie oczekiwała. Większość czasu spędzaliśmy w towarzystwie mojej przyjaciółki z jej czwórką dzieci oraz szwagra tejże z jego dwójką pociech. Łącznie troje dorosłych i dziewiątka dzieci.
 
To daje mnóstwo kombinacji najróżniejszych sytuacji w ciągu dnia. Sytuacji trudnych, radosnych, śmiesznych, męczących, irytujących i takich z definicji niecenzuralnych. I właśnie obserwowanie innych rodziców w tych sytuacjach było dla mnie kopem energetycznym.
 
Obserwowanie, jak ze spokojem reagują tam, gdzie ja byłabym już kłębkiem nerwów. Jak po raz setny odpowiadają na wkurzające pytania ("Czy mogę zrobić siusiu?"), jak pomagają dzieciom się dogadać w sporach, jak organizują im czas oczekiwania na posiłek - aby nie przeszkadzały w jego przygotowywaniu.
 
Podpatrywanie, w jaki sposób - inaczej niż ja - szukają dróg do swoich dzieci i jak im się to udaje. A czasem się nie udaje, i wtedy podglądanie, co z tym faktem poczną. Wreszcie doświadczanie, że jestem zupełnie normalna ze swoim zniecierpliwieniem, zniechęceniem, podirytowaniem związanym z różnymi zachowaniami dzieci.
 
Tak, ja to wszystko znam w teorii. Akceptowanie emocji, zachęcania do współpracy, szukanie rozwiązań, a nawet to, że rodzic też człowiek. Wszystko to jest w mądrych książkach, których mam mnóstwo, i które czytam często i uważnie.
 
Nic jednak nie równa się z kontaktem z żywym człowiekiem, w którym można przejrzeć się jak w lustrze, który inspiruje, podtrzymuje na duchu, który też ma swoje słabości.
 
Nie zrelaksowałam się. Nawet się nie opaliłam, bo słońce nas nie rozpieszczało. W zasadzie chętnie wyjechałabym na parę dni bez dzieci. Ale wyjazd doładował mnie - rodzica i mam nadzieję, że moje dzieci to poczuły.
 
Małgorzata Musiał - z wykształcenia pedagog, z powołania mama Tobiasza (2005), Leny (2008) i Zoi (2011). Pracuje w stowarzyszeniu Rodzina Inspiruje!, prowadząc warsztaty dla rodziców. Entuzjastka noszenia dzieci w chustach, rodzicielstwa bliskości, fanka i realizatorka programu „Szkoła dla rodziców i wychowawców”.
 
Opublikowane w: Felietony
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.