e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama
newsletter

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Egodziecka.pl bywa dla mnie źródłem inspiracji do pracy, a także przypomina mi niejednokrotnie o ważnych kwestiach."

    Agata - mama 10-letniego Tymona, Gliwice

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Macocha i ojczym w życiu dziecka

dodano: 16-01-2012
Role mamy i taty nie są łatwe. Nieraz w wychowywaniu dzieci pojawiają się problemy mniejsze lub większe. Niemalże przez cały czas trzeba być czujnym, uważnym i odpowiedzialnym. Wychowywanie nie swoich (w sensie biologicznym) dzieci wydaje się być jeszcze bardziej skomplikowane. Jak ułożyć życie nowo skonstruowanej rodziny, aby wszyscy czuli się w niej dobrze? Czy w ogóle jest to możliwe?

Trudna sytuacja dotyczy wszystkich. Dzieci, których świat został zachwiany na skutek rozwodu rodziców, śmierci lub porzucenia przez mamę czy tatę. Nie jest łatwo również nowemu partnerowi rodzica. Miłość zakochanych musi uwzględniać osobę dziecka i konieczność ułożenia wzajemnych relacji. W komfortowym położeniu nie jest także sam rodzic. Układając sobie życie z kimś innym, powinien brać pod uwagę dobro własnej pociechy, jej uczucia. Pojawia się również kwestia wprowadzenia partnera do rodziny, wątpliwości dotyczące momentu i sposobu jego przedstawiania.

Wyjaśnienia i ułożenia wymaga wiele spraw. Mnóstwo uwagi trzeba poświęcać emocjom dziecka. Oczywiście, wszystko zależy od jego wieku, ale przede wszystkim od bagażu doświadczeń – powodu rozstania rodziców, sposobu, w jaki ono przebiegło, ile czasu od niego upłynęło czy od aktualnych relacji między rodzicami.

Dużego wyczucia i taktu wymaga zajęcie przez macochę lub ojczyma miejsca w nowej rodzinie. Nigdy nie można próbować zajmować czyjegoś miejsca. Dziecko ma swoich rodziców biologicznych, bez względu na to, czy żyją razem. Może się zdarzyć, że dziecko, w przypływie złości, powie do rodzica przybranego: „Nie jesteś moją mamą/moim tatą”. Takie słowa bolą, ale niestety są prawdziwe. Cały szkopuł tkwi w tym, żeby relacje z pasierbicą lub pasierbem wypracować we wzajemnym szacunku.

Zawsze trzeba dać dziecku czas na oswojenie się z nową sytuacją. Konieczne jest respektowanie jego odczuć, nawet negatywnych. Dziecko/nastolatek ma prawo wyrażać bunt czy złość. Może nie akceptować zmiany. Nierzadko dochodzi do odczuwania zazdrości o miłość rodzica do innej osoby, bądź obawa o próby odebrania mamy lub taty. Szczególnej uwagi wymaga sytuacja, gdy macocha/ojczym pojawia się po śmierci jednego z rodziców. Trzeba wtedy szanować pamięć zmarłego, zapewniać o ciągłej miłości.

Wejście nowej osoby do rodziny nie może być nagłym wtargnięciem. Rodzic przybrany nie powinien być natarczywy czy nachalny. Dziecko, a zwłaszcza nastolatek, ma prawo mieć wątpliwości, być wycofane. Ważna jest postawa dorosłych – zaangażowana, ale nienarzucająca.

Niezmiernie istotne jest wspólne spędzanie czasu. Robienie czegoś razem jest okazją do wzajemnego poznawania się. Na wyrabianie zaufania czy wypracowanie autorytetu jeszcze przyjdzie czas. Na pewno pojawi się wiele kwestii typowo wychowawczych. Równie ważna jest natomiast troska o dobrą atmosferę i poczucie bezpieczeństwa.

Anna Chmielewska - pedagog, absolwentka pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej oraz edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej na UAM w Poznaniu

 

Opublikowane w: Relacje
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.