e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama
newsletter

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Egodziecka.pl bywa dla mnie źródłem inspiracji do pracy, a także przypomina mi niejednokrotnie o ważnych kwestiach."

    Agata - mama 10-letniego Tymona, Gliwice

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Czy warto mieć w życiu jakąś pasję?

dodano: 04-07-2017
Pasja to ważny element w życiu każdego człowieka, który może rozwijać się już w dziecięcym wieku. O tym czy warto dbać o rozwój zainteresowań dzieci i jak robić to prawidłowo mówi ekspert współpracujący z projektem Podwórko Talentów NIVEA, psycholog dziecięcy dr Aleksandra Piotrowska.
 
Co to znaczy, że mamy jakąś pasję (albo łagodniej – jakieś, zainteresowanie, hobby)? Znaczy to, że mamy pewien obiekt – rodzaj działań albo jakiś przedmiot – który wywołuje w nas żywsze bicie serca, którym chcemy się zajmować, poświęcać mu nasze myśli, uwagę, czas, wysiłek. I to nie dlatego, że musimy, ale chcemy, dla własnej przyjemności, dla relaksu. To może być wędkowanie, biegi, gra w tenisa albo w piłkę nożną, śpiewy karaoke albo w kościelnym chórze, zbieranie znaczków, malowanie pejzaży, zgłębianie tajemnic życia delfinów albo budowy wszechświata. 

Czasem rodzice obawiają się, że posiadanie pasji okaże się dla dziecka niekorzystne – będzie odrywać je od nauki, zajmować czas potrzebny dla jak najlepszego wywiązywania się ze szkolnych obowiązków. Ale jest wprost przeciwnie – jednym z efektów oddawania się pasji jest nauczenie się dobrej organizacji czasu, sprawnego wykonywania tego, co wiąże się z obowiązkami po to, aby wygospodarować dodatkowe chwile na ulubione czynności.

Oddawanie się pasji jest poważnym źródłem radości i przyjemności, sprawia że dziecko częściej odczuwa zadowolenie z życia. Przyczynia się tym samym do kształtowania energii życiowej i motywacji do działania – przecież u podłoża motywacji doszukać się możemy właśnie emocji, uczuć. I znacznie lepiej, jeśli są to uczucia pozytywne (radość, ciekawość, duma) niż strach, obawa, poczucie winy. 

Pasja nie tylko pomaga odkrywać własne talenty – ale też je rozwija. Częste podejmowanie działań w jakimś kierunku (wszystko jedno – muzyka, uczenie się języków, rozwiązywanie zadań matematycznych czy bieganie) rozwija wyjściowy potencjał dziecka i może przekuć go w prawdziwy talent (bo to nieprawda, że do ukształtowania talentu wystarczą same biologiczne predyspozycje). 

Dziecko oddające się pasji nie tylko doznaje przyjemności – doświadcza także sukcesów, a to sprzyja zadowoleniu z siebie, budowaniu poczucia własnej wartości. Dzieci zadowolone z siebie, radosne, odnoszące sukcesy, dobre w jakiejś dziedzinie są też bardziej atrakcyjne dla innych, najczęściej cieszą się sympatią rówieśników i nie mają kłopotów ze znalezieniem sobie miejsca w grupie rówieśniczej. A to z kolei wyraźnie sprzyja zaspokojeniu potrzeby przynależności, jednej z najbardziej podstawowych potrzeb dzieci (i ludzi w ogóle). 

Nie lekceważmy zatem dziecięcych pasji i ich roli w rozwoju. Jako dorośli powinniśmy wspierać pasje dzieci i pozwalać im się rozwijać w kierunku tego, co sprawia im największą radość. Wspólne spędzanie czasu na najbardziej pasjonujących aktywnościach i zabawach, np. w takich miejscach jak Podwórka Talentów NIVEA, pomogą dzieciom odkryć własne możliwości i zainteresowania, a swobodnie rozwijana pasja sprawi, że dzieci będą szczęśliwsze.  
 
 
Dr Aleksandra Piotrowska

Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim, ze specjalizacją psychologia szkolna (rozwojowa i wychowawcza) oraz psychologia pracy. W ramach prowadzonych prac naukowych zajmuje się m.in. problematyką funkcjonowania ludzkiej pamięci i jej determinantów, wyznaczników dojrzałości szkolnej dziecka, funkcjonowania dziecka w środowisku szkolnym, roli mediów cyfrowych w rozwoju dziecka. Poza pracą naukową i doradztwem rodzicom i nauczycielom działa także w obszarze propagowania wiedzy psychologicznej poprzez współpracę z m.in. ze stacjami radiowymi oraz telewizyjnymi. Jest autorką kilkudziesięciu publikacji zarówno naukowych jak i popularyzatorskich, m.in. książki „Szczęśliwe dziecko czyli jak uniknąć najczęstszych błędów wychowawczych”. Jest  też społecznym doradcą Rzecznika Praw Dziecka i Komitetu Ochrony Praw Dziecka.  
 
Opublikowane w: Czytelnia

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.