e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Egodziecka.pl bywa dla mnie źródłem inspiracji do pracy, a także przypomina mi niejednokrotnie o ważnych kwestiach."

    Agata - mama 10-letniego Tymona, Gliwice

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Czarno na białym - to takie proste! – recenzja serii "Oczami Maluszka"

dodano: 12-06-2013

Z czarno-białymi obrazkami dla niemowląt spotkałam się, gdy mój starszy syn wyrósł już z tego okresu życia. Koleżanka spytała, co o tym sądzę. Wówczas odniosłam się dość sceptycznie, szczególnie, że powtórzona przez nią teoria, że dzieci widzę czarno-biało, nie zgadzała się wiedzą przekazaną na studiach psychologicznych (wg badań już 2-miesięczne niemowlęta rozróżniają większość kolorów, a 3-miesięczne wolą barwę żółtą i czerwoną od niebieskiej i zielonej).


Jednak sama kwestia kontrastu czarnego rysunku na białym tle wydawała mi się konkretna i dobrze dobrana do parametrów ostrości widzenia niemowląt. Jakież było moje zdziwienie, gdy nad łóżeczkiem synka koleżanki zobaczyłam rysunki - co prawda czarno-białe, ale wykonane na zasadzie konturu i wypełnienia drobnymi elementami, np. kropki, kreski. Poddałam wówczas w wątpliwość ich przydatność dla rozwoju ze względu na brak dostosowania do ostrości widzenia niemowlęcia w wieku do 6-ciu miesięcy (mogły rozmywać się przed oczami dziecka w szara plamę). Dodatkowo wśród nich pojawiły się również rysunki zwierzęcych drapieżników np. zarys orła, a znałam wyniki badań, które mówiły o tym, iż wszystkie małe zwierzęta oraz nasze dzieci boją się cieni charakterystycznych dla drapieżników. Właściwie zbulwersował mnie fakt, że ktoś coś takiego dopuścił dla niemowląt i dodatkowo nazywa to „rozwojowym”.  
    
Gdy urodziłam drugie dziecko, poproszono mnie o zrecenzowania serii czarno-białych książeczek pt. „Oczami Maluszka”. Zgadzając się, nie sądziłam, że seria ta aż tak zachwyci mnie i moją córeczkę. Nie powtarzają się w niej żadne błędy, które wychwyciłam w moim pierwszym spotkaniu z czarno-białymi obrazkami.

W „Oczami Maluszka”, zarówno czarne obrazki na białym tle, jak i białe na tle czarnym, są sporządzone bardzo prosto, schematycznie i są wypełnione równomiernie bielą lub czernią. Kształty są łagodne, brak w nich ostrych kantów (nawet w rysunku widelca!) , a obecna sowa (w kontekście zwierzęcia drapieżnego) jest narysowana raczej jako krągły ptak z małymi skrzydełkami. Książeczki są tematyczne, tj. dotyczą np. świata zwierząt lub tego, co zna i może zobaczyć w najbliższym otoczeniu dziecko (np. smoczek, butelka, wózek). Wykonane są na sztywnych kartonowych kartach. Szczególnie mogę polecić książeczkę harmonijkową, którą można rozłożyć przed maluchem, gdy leży na brzuszku. Zawiera ona dodatkowo elementy czerwone, przez co jest jeszcze bardziej interesująca dla dziecka. Moja córka przed harmonijką może spędzić zainteresowana nawet godzinę! Gdy w ten sposób jej mózg jest odpowiednio stymulowany, ja bez żadnych skrupułów mogę spokojnie zająć się obiadem.

Martyna Miziniak-Kużaj - psycholog, terapeuta systemowy, doradca seksuologiczny, trener kompetencji społecznych. Pracuje w  Centrum Słowo Psychologia z Duszą w Poznaniu. Prywatnie żona i mama.

Oczami maluszka
wyd. Sierra Madre
wiek: 0+
www.oczamimaluszka.pl

Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.