e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Strona jest świetna, stanowi ewenement wśród portali dla rodziców."

    Emilia - mama 2-letniej Ani, Warszawa

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Cukier dzieci nie krzepi - recenzja książki

dodano: 12-11-2013

Cukier prosty jest niestety coraz częściej głównym składnikiem pokarmów w diecie dzieci. Dostępność produktów i skuteczna kampania marketingowa sprawią, że trudno przejść obojętnie obok słodyczy czy napojów słodzonych. Rodzice jednak często zapominają, że zdrowe odżywanie nie wyklucza całkowicie zdrowych, słodkich przekąsek.

Cukier nie dostarcza żadnych witamin i składników mineralnych, daje jedynie tzw. puste kalorie, których nadmiar prowadzi do odkładania tkanki tłuszczowej, a w konsekwencji do otyłości, która grozi wieloma  chorobami. Naukowcy szacują, że co piąte dziecko w Polsce ma nadwagę. To alarmujące dane. Jak zatem uchronić dzieci przed nieprawidłową dietą, która zagraża ich zdrowiu? Jak rozpoznać szkodliwe produkty i czym je zastąpić? W tym zadaniu rodzicom może pomóc książka „Cukier dzieci nie krzepi” autorstwa Jacoba Teitelbauma i  Deborah Kennedy.
 
Autorzy przedstawiają między innymi negatywne skutki diety obfitej w cukier (próchnica, złamania, niepokój, cukrzyca, choroby serca, nadciśnienie, ADHD). W pierwszym rozdziale dowiemy się, od czego możemy rozpocząć wyeliminowanie cukrów w diecie dziecka – przedstawiono tu wiele cennych rad, jak najlepiej uczyć i motywować nasze pociechy. W tym rozdziale znajdziemy również wskazówki, jak wyjaśnić dzieciom w różnym wieku, dlaczego pozbywamy się  z ich diety cukru, a korzystając z arkusza zamieszczonego na końcu rozdziału, możemy łatwo obliczyć dzienne spożycie cukru przez dzieci. W drugim rozdziale autorzy skupiają się głównie na wyeliminowaniu cukrów płynnych, czyli na tym wszystkim, co powinniśmy wiedzieć o sokach, mlekach smakowych czy napojach gazowanych. Rozdział trzeci pomoże rodzicom w komponowaniu zdrowych i pożywnych śniadań dla dzieci, nawet jeśli na ich wykonanie mamy tylko kilka minut. Natomiast rozdział czwarty to istna skarbnica wiedzy o zdrowych przekąskach, które, jak się okazuje, też mogą być smaczne i słodkie.
 
Nie jestem lekarzem, ale rodzicem i po przeczytaniu tej książki wiem, co moje dziecko powinno jeść i jak powinny wyglądać jego śniadania czy przekąski. Warto bowiem zastąpić batoniki czy śniadaniowe płatki czekoladowe zdrowymi batonikami zbożowymi własnej roboty. W końcu zdrowe dzieci to szczęśliwe dzieci. I rodzice również.


Aurelia Wojtkowiak

Autor: Jacob Teitelbaum, Deborah Kennedy
Tytuł: Cukier dzieci nie krzepi
Wydawnictwo: Muza
Liczba stron: 224

 

Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.