e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Bardzo się cieszę, że powstał tak profesjonalny portal! Mogę tylko pogratulować."

    Anna z Mogilna

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Co jest potrzebne dzieciom? - recenzja książki "Aby dzieci były silne i szczęśliwe"

dodano: 24-10-2012
Sądząc po ilości poradników dla rodziców, które zalewają księgarniane półki, można dojść do wniosku, że rodzice to szara masa cechująca się dość dużym stopniem bezradności i niewiedzy. Owa masa bez poradników zginęłaby śmiercią naturalną, nie dając sobie rady z najprostszymi czynnościami, nazwijmy je „okołodzieciowymi”, zaczynając od tak banalnych, jak wytarcie nosa, przez kąpanie, przewijanie, z wychowaniem włącznie.

Poziom owych poradników pozostawia wiele do życzenia. Zazwyczaj są one bardzo ładnie wydaną papką zdjęć i infantylnych porad w stylu: „Pieluchę zaklejamy na rzepy, a przed karmieniem zakładamy śliniaczek”. Stąd nigdy fanką owych poradników nie byłam. Aczkolwiek w tym poradnikowym morzu można wyłowić te, które traktują rodzica jak dorosłego, który chce się doszkolić w dziecinie, jaką jest rodzicielstwo.

Takim poradnikiem jest zapewne książka Thomasa Grunera pod tytułem „Aby dzieci były silne i szczęśliwe”. Tytuł jest dość szeroki, ale generalnie chodzi o to, aby pokazać, że dziecko to indywiduum, które potrzebuje dorosłego w roli drogowskazu, by orientować w świecie.

Książka sprawia wrażenie podręcznika akademickiego, chociaż nim nie jest. Autor celowo zrezygnował z fachowego słownictwa akademickiego, aby uczynić swój poradnik przystępnym. Pomimo to nie znajdziemy w nim kolorowych zdjęć oraz cennych, praktycznych porad, co zrobić, gdy...? Owszem, koniec każdego rozdziału zawiera część praktyczną w postaci  zestawu pytań do przemyślenia, ale są to raczej teoretyczne rozważania dotyczące omawianej w rozdziale kwestii.

Poradnik nie odnosi się do dzieci z konkretnej grupy wiekowej. Często bywa bowiem tak, że poradniki dotyczą opieki nad niemowlakami, wychowania przedszkolaka itd. Tutaj przedmiotem są dzieci w ogóle. A zasady wychowania omawiane przez autora dotyczą każdego etapu rozwoju - od niemowlęctwa po wiek szkolny. Autorowi chodzi bowiem o przedstawienie ogólnych mechanizmów rządzących udanym wychowaniem. Pokazuje rodzicom, co jest potrzebne dzieciom do tego, aby odniosły sukces rozumiany tutaj jako życie szczęśliwego i mądrego życiowo człowieka.

Autor wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców i stara się im pokazać, co zrobić, jakiego mechanizmu użyć, aby dziecko czuło się spełnione, a rodzic pewny, że zrobił dobrze. Zawarte w poradniku problemy niejednokrotnie są trudne z punktu widzenia rodzica, ale jak przekonuje autor, tylko konsekwencja i nieugięcie uczynią z nas wiarygodnych i przedstawiających dobre wzorce.

Thomas Gruner nie pokazuje jednego modelu wychowania. Zaznacza, że dobre wychowanie to kwestia wyważenia, którego trzeba się nauczyć. Wszystko to sprawia, że nie jest to książka niewymagająca od czytelnika. Trzeba się nad nią zastanowić, przemyśleć, czasami nawet wrócić kilka razy. Ale takie też jest wychowywanie - to nie zabawa małym misiem tylko praca, która, jeśli dobrze wykonana, zaowocuje wychowaniem silnego i mądrego człowieka.

Katarzyna Weber

Aby dzieci były silne i szczęśliwe

Thomas Gruner
wyd. Jedność

 

Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.