e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Jakiegokolwiek tematu nie szukałabym w portalu Egodziecka.pl - na taki trafiam - a to  o nauce czytania dla kilkulatków, a to o tym, jak postępować z niemowlakami, a to o tym, czy stosować kary, czy nagrody czy może żadne z nich..."

    ...

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Budowanie poczucia własnej wartości

dodano: 03-04-2018
Właściwie ukształtowane poczucie własnej wartości to unikatowa cecha charakteru, którą mogą się pochwalić tylko nieliczni. Świat jest ubogi pod względem posiadania pozytywnych autorytetów, za przykładem których młode pokolenie mogłoby podążać. Dlatego czasami zdarza się tak, że młodzież nieumyślnie zbacza ze swojej życiowej drogi, poszukując wzorców do naśladowania.

Pełna akceptacja samego siebie, celebrowanie radości z odniesionych sukcesów, świętowanie zwycięstw, daje ogromną motywację do efektywnej walki o dalsze osiągnięcia. Zastrzyk endorfin też zawsze się przyda. Analiza sytuacji i wyciągnięcie wniosków z poniesionych porażek, bez zbytniego rozpamiętywania tematu, szybko, krótko, a zarazem konkretnie. Potraktuj to, jako zdobycie bezcennego doświadczenia. Podobno porażka kroczy przed zwycięstwem. Niektórzy nawet uważają, że jest jego matką. Zaczerpnij naukę, jakich błędów należy unikać w przyszłości. Ogarnij się, a potem śmiało ruszaj do przodu. Szkoda tracić energię na wylewanie żalu. Lepiej wykorzystać ją, działając konstruktywnie. Jeżeli coś ci nie wyszło, tak jak pierwotnie to sobie zaplanowałeś, nie martw się. Nie ma ludzi nieomylnych. Pamiętaj, że każdy kolejny dzień jest okazją, by spróbować raz jeszcze.

Zdrowa pewność siebie to nie wywyższanie się i postrzeganie siebie jako „ósmego cudu świata”. To wiara w siebie, przekonanie o słuszności swoich decyzji oraz zmierzanie do realizacji własnych celów, bez uporczywego szukanie aprobaty wśród naszego otoczenia.

W ciągu życia poznajemy różnych ludzi: obserwatorów, maruderów, krytykantów - różnorodność osobowości ludzkich jest naprawdę ogromna. Często nie radzimy sobie z krytyką innych. Niezawodna wtedy staje się asertywność, czyli umiejętność wysłuchanie z szacunkiem i uwagą odmiennego poglądu drugiej osoby. Następnie w sposób grzeczny, a zarazem stanowczy, wyrażenie swojego stanowiska. Nie bierzmy za bardzo do siebie negatywnych opinii. Cytując stare przysłowie: „Jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził” warto pamiętać, że często negatywne opinie wypowiadane są tylko i wyłącznie z zazdrości. Albo dla sprawienia sobie niezrozumiałej przyjemności. 

Poczucie własnej wartości to świadomość tego, co my sami sobą reprezentujemy, samorealizacja i szeroko rozumiane spełnienie. Ważne jest, by być w życiu szczęśliwym.

„Niepowodzenia, a w ich wyniku frustracje, powodują poczucie niemocy, obniżają poczucie własnej wartości. Nasilenie niepowodzeń prowadzi zaś do powstania kryzysu egzystencjalnego. Wiąże się ono często z utratą sensu życia, świata wartości. Sens życia to wytyczenie jasnego, praktycznego i możliwego do zaaprobowania kierunku działania na przyszłość, a bez zaspokojenia tej potrzeby człowiek nie może funkcjonować normalnie". - Kazimierz Obuchowski

Dominika Konik
 
Opublikowane w: Emocje

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.