e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • ”Egodziecka.pl to dla mnie źródło inspiracji. Portal poleca świetną literaturę fachową, którą ja z kolei polecam moim Klientom."

    Justyna Sawicka, www.bookafka.pl

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

„Bajeczki... nie tylko dla Majeczki” - recenzja książki

dodano: 07-07-2017
Jest wiele tematów, które trzeba poruszyć w rozmowach z własnym dzieckiem. Takie rozmowy rozpoczynają się najczęściej w efekcie jakiś wydarzeń, które miały miejsce w szkole, przedszkolu lub na podwórku. Rodzice wiedzą, co powinni powiedzieć swoim dzieciom, ale często brakuje im przykładów, które mogłyby zobrazować wypowiadane przez nich słowa. Łatwo powiedzieć, że pieniądze szczęścia nie dają, ale kilkulatkowi trudno zrozumieć, dlaczego nie może dostać kolejnej zabawki.  

Łatwo również mówić dziecku, które nie jest akceptowane przez rówieśników, że nie ma się tym przejmować. Taki maluch na pewno tego nie zrozumie. Nie zna świata tak dobrze, jak jego rodzice, dlatego może nie wierzyć w kolejne rady, które dostaje od dorosłych. W tym przypadku dzieciom i rodzicom z pomocą przyjdzie książka Doroty Kościukiewicz-Markowskiej. Autorka napisała ją dla swojej córki. Piętnaście krótkich opowiadań ma udowodnić kilkuletniej Mai, że nie ma czegoś takiego jak idealność, że każdy może mieć rację, że inny wcale nie jest gorszy. Opowiadania napisane zostały bardzo prostym, a jednocześnie pięknym językiem, który będzie bliski każdemu dziecku. Bohaterami kolejnych rozdziałów są dzieci i dorośli, ptaki, wilki, a nawet krowa. Jest czarownica, pojawią się elfy. Każde opowiadanie jest inne, a jednak mają wspólny mianownik uczą dzieci pozytywnego myślenia, otwartości na świat i życzliwości w stosunku do tych, którzy nas otaczają. W jednym z opowiadań pojawia się mały wilczek-sierota, który czuje się gorszy od wszystkich zwierząt, z którymi chodzi do leśnej szkoły. Wydaje mu się, że nie ma żadnych specjalnych talentów i niczym się nie wyróżnia na tle znakomicie pływających bobrów, skaczących po drzewach wiewiórek i latających ptaków, a jednak nauczycielka udowadnia mu, że i on także jest wyjątkowy i umie robić rzeczy, których nie potrafią inni. Tego dnia zmienia się całe życie małego wilczka. Może i któryś z małych czytelników po zapoznaniu się z jego historią bardziej uwierzy w swoje siły. Opowiadania mogą jednak zmienić nie tylko życie dzieci, ale i ich rodziców. Jak chociażby historia słowika, który za bardzo skupił się na gromadzeniu dóbr materialnych, zupełnie zapominając o swojej rodzinie i o tym, co tak naprawdę jest najważniejsze. W „Bajeczkach... nie tylko dla Majeczki” każdy znajdzie rozdział, który będzie w jakiś sposób opowiadał o jego troskach i rozwiewał towarzyszące mu wątpliwości.
 
Wyjątkowość tej książki tkwi w jeszcze jednej rzeczy. Napisała ją mama, a zilustrowała córka. Każde opowiadanie uzupełnia kilka narysowanych dziecięcą ręką obrazków. Jak czytamy w posłowiu Maja pracowała nad nimi ponad pół roku. Wysiłek się opłacił, bo dzięki nim książka jest naprawdę jedyna w swoim rodzaju.
 
Doskonała lektura, która powinna być czytana nie tylko w domu, ale również w szkołach i przedszkolach. Ta książka nie tylko doda pewności siebie tym, którym jej brakuje. Wyczuli ona również na potrzeby innych tych, którzy mają bardzo silny charakter i być może nieświadomie ranią lub oceniają innych. „Bajeczki... nie tylko dla Majeczki” to wspaniały zbiór wypełniony niezwykle mądrymi opowieściami, który może stać się przewodnikiem, pięknym przewodnikiem, po życiu. Korzystając ze znajdujących się w niej wskazówek, na pewno łatwiej będzie sprostać niektórym problemom.
 
Magda Kwiatkowska-Gadzińska
Ocena 5
 
„Bajeczki... nie tylko dla Majeczki”
Dorota Kościukiewicz-Markowska
ilustracje Maja Markowska
Wydawnictwo MOVART, 2016
 
Opublikowane w: Ciekawe książki

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.