e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Egodziecka.pl bywa dla mnie źródłem inspiracji do pracy, a także przypomina mi niejednokrotnie o ważnych kwestiach."

    Agata - mama 10-letniego Tymona, Gliwice

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

55 pomysłów na ciekawe spędzenie czasu z dzieckiem – recenzja książki "Coś z niczego. EKO zabawy dla małych i dużych"

dodano: 19-10-2012
Nie każdy potrafi sypać z rękawa pomysłami na to, jak się bawić z dziećmi. Świadczą o tym coraz bardziej przerażające statystyki na temat ilości godzin spędzanych przez dzieci przed telewizorami (i grami komputerowymi).  Często nawet nie o pomysły tu chodzi, a o chęci poświęcenia czasu pociechom. Nie napiszę „możliwości”, bo wychodzę z założenia, że jeśli ktoś nie ma czasu dla dzieci, to nie powinien ich mieć. Po prostu.

Co jednak zrobić, gdy są chęci, ale brakuje pomysłu na twórczą zabawę? Z pomocą mogą przyjść poradniki, jakich coraz więcej ukazuje się na polskim rynku. Jednym z nich jest „Coś z niczego. EKO zabawy dla małych i dużych”. Tym „niczym” z tytułu są zazwyczaj zbędne rzeczy, jakie można znaleźć w każdym domu: plastikowe butelki, kartony, puszki po produktach spożywczych, stare gazety, foliowe torebki, kartki zadrukowane z jednej strony… Czasem będą potrzebne także rzeczy niezbędne: nożyczki, klej, sznurek, farby, flamastry, gips… Gdy już zbierzemy trochę „śmieci” i zorientujemy się, jakimi materiałami plastycznymi dysponujemy, może się okazać, że otwierają się przed nami, rodzicami, niezliczone możliwości kreatywnego spędzania czasu z dzieckiem.

Z pomocą klarownych opisów i kolorowych fotografii w książce możemy wykonać mnóstwo ciekawych obiektów. W zależności od tego, czy mamy ochotę na zabawę w plenerze (może slalom z doniczek, labirynt z foliowego sznurka albo łódka?), czy w domu (ramka do zdjęcia, maska, lampion, obrazek, ozdoba świąteczna etc.), dobieramy rodzaj materiałów i, w miarę naszych wspólnych możliwości, zabieramy się do dzieła.

Wiele z propozycji dzieci z łatwością wykonają same, przy niektórych rodzice będą musieli nieco pomóc, szczególnie, gdy w użycie pójdzie nóż lub wiertło. Część zabaw z założenia wymaga obecności kogoś dorosłego – wszak chodzi też o zacieśnianie więzów rodzinnych. Przy każdej zabawie znajdziemy też opis korzyści, jakie płyną z niej dla małego twórcy.

Tak się składa, że przy czytaniu tej książki towarzyszył mi czteroletni syn. Od razu wyrażał swoje opinie na temat obiektów widzianych na zdjęciach: „Mamo, bardzo chciałbym coś takiego zrobić!”, „To mi się nie podoba”, „O, to jest fajne!”. Tym sposobem od razu zaznaczyliśmy sobie małymi karteczkami rzeczy, które będziemy chcieli zrobić. Chyba pierwsze będą kwiatki z rolek po papierze toaletowym.:) I może właśnie o to chodzi: nikt nie zmusza do podjęcia wszystkich 55 wyzwań proponowanych w książce. Ale chociaż niektóre z nich na pewno znajdą swoich zwolenników! Szczególnie, że zabawy nie tylko rozwijają zdolności manualne i wyobraźnię, ale także uczą ekologicznego podejścia do życia, zaznajamiają z segregacją śmieci i oszczędzaniem zasobów Ziemi, uprzytomniają pewne fakty na temat ochrony środowiska zawarte w tzw. „EKOtropach” dołączonych do każdej propozycji. Korzyści płynące z posiadania i wspólnego czytania tej książki są więc wielorakie. Gratuluję autorom pomysłu i życzę wielu wdzięcznych czytelników, a czytelnikom bardzo polecam.

Agata Hołubowska

„Coś z niczego. EKO zabawy dla małych i dużych”
Izabela Górnicka-Zdziech
Paweł Chrzanowski
Wyd. Prószyński i S-ka, 2012

 

Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.