e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama
newsletter

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Strona jest świetna, stanowi ewenement wśród portali dla rodziców."

    Emilia - mama 2-letniej Ani, Warszawa

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Żeby dzieciństwo było dzieciństwem - Recenzja książki „Twoje dziecko szczęśliwe w przedszkolu” Jovanki Jovicic

dodano: 18-02-2014

„Przedszkole uczy, przedszkole socjalizuje – dajcie ją/jego tam wreszcie” – mówią dziadkowie, dalsza rodzina oraz przeróżni „znawcy rzeczy”. Tymczasem przedszkole nigdy nie zaopiekuje się dzieckiem lepiej, niż zrobimy to my sami, będąc obecnymi w całym procesie. O ile wiemy, czego oczekiwać od placówki i jak wspomóc malucha w tym ważnym zadaniu, jakim jest wejście w świat poza rodziną.

Pewne hasła dotyczące gotowości wczesnoszkolnej zaczęły się popularyzować wraz z dyskusjami na temat obniżania wieku obowiązkowej edukacji. O ile jednak wiemy, że dziecko powinno posiadać szereg umiejętności po opuszczeniu placówki, o tyle niekoniecznie jesteśmy świadomi, że wejście w przedszkole i pozytywne przeżycie tego okresu również wiąże się z szeregiem umiejętności. Istnieje też gotowość przedszkolna. A ta przyjść może w różnym wieku.

Autorka w bardzo odpowiedzialny sposób podeszła do tematu. Wsparcie rozwoju przedszkolaka to nie występ w wyścigu ani „mała szkółka pracy nadgarstka”, tylko całościowe, przemyślane działanie i postawa rodzicielska. Bez udziału opiekunów, bez ich wzorca i dobrej, zapewniającej bezpieczeństwo, pełnej szacunku relacji z dzieckiem, nie może być mowy o powodzeniu jakiejkolwiek akcji „gotowość przedszkolna”. Dla wielu z nas gotowość do opuszczenia domu oznacza po prostu samodzielność. Tymczasem by możliwa była samodzielność, potrzebny jest pewien stopień rozwoju życia uczuciowego dziecka, komunikacji ze światem i umiejętności społecznych. Jakich? Jak nad nimi pracować? Na te pytania czytelnik znajdzie konkretną, popartą przykładami (w tym scenkami z życia małego dziecka) odpowiedź.

Nie pominięto tutaj najbardziej klasycznych tematów, to znaczy rozwoju ruchowego i poznawczego dziecka, ale – co cenne – umieszczono je w szerszym kontekście, np. rozwoju zmysłów. W tabelach można odhaczyć umiejętności, które nasze dziecko już posiadło, a przy okazji przypomnieć sobie, co jeszcze warto, by wiedziało i jakiego rodzaju doświadczenia możemy mu zaproponować. Do tego otrzymujemy zbiór pomysłów na rozwijające zabawy i sporo konkretnych porad wychowawczych. Dotyczą typowo przedszkolnych problemów, takich jak dzielenie się, przestrzeganie reguł, czy wreszcie – rozstanie z rodzicami.

Książka jest do tego wydana przesympatycznie – poręczna, pełna ramek, list, anegdot, a do tego rysunków przedszkolaków (oczywiście z tytułami). Autorce udała się sztuka zamieszczenia w niej maksimum niezbędnych informacji w przyjaznej, zrozumiałej formie, a publikacja nie przytłacza objętością. To dobry prezent dla rodziców przyszłych i obecnych przedszkolaków.

Osobiście cieszę się, że sięgamy po książki o wychowaniu pochodzące z innego niż anglosaski (i ewentualnie niemiecki) krąg kulturowy. Wysoka jakość tej publikacji świadczy o tym, że przed polskim rynkiem wydawniczym jeszcze wiele do odkrycia!

Katarzyna Wozinska - psycholog dziecięcy w Słowo – Psychologia z duszą w Poznaniu (www.centrumslowo.pl), mama dwojga dzieci.

Jovanki Jovicic, „Twoje dziecko szczęśliwe w przedszkolu”, Wydawnictwo Beauty In 2012

 

Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.