e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Informacje prezentowane w Egodziecka.pl są bardzo przystępnie przekazywane - polecamy portal rodzicom naszych pacjentów"

    LOBUS Pracownia Diagnozy i Terapii Dziecka, Gabinet Integracji Sensorycznej

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Łódź przeciwko depresji

dodano: 17-06-2016
Według badań niemal co czwarte dziecko doświadczy przynajmniej jednego znaczącego epizodu depresyjnego przed ukończeniem 18. roku życia. W Łodzi trwa realizacja Programu zapobiegania zaburzeniom depresyjnym dla dzieci i młodzieży, prowadzonego przez Urząd Marszałkowski w Łodzi we współpracy z Konsultantem Wojewódzkim w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży. Rodzice obserwujący niepokojące objawy u swojego dziecka mogą zgłaszać się do poradni współpracujących z Urzędem. W ramach programu dzieci i młodzież zostaną przebadane w celu identyfikacji czynników predysponujących do wystąpienia zaburzeń depresyjnych; te, u których ryzyko zachorowania będzie wysokie, zostaną zaproszone do udziału w warsztatach terapeutycznych. 
 
Na pojawienie się zaburzeń depresyjnych u dziecka najczęściej wpływają traumatyczne doświadczenia, długotrwały stres związany z trudną sytuacją rodzinną, konfliktem z rówieśnikami, znaczącą zmianą w życiu czy przewlekłą chorobą somatyczną. Skłonność do nich może mieć także charakter dziedziczny. 
 
Objawy depresji nie różnią się znacząco od tych, których doświadczają dorośli, choć trudniej powiązać je właśnie z depresją. Nawracające bóle brzucha, głowy, pleców, rąk i nóg, zaburzenia snu, wahania apetytu, zaburzenia koncentracji – wymienia psycholog Agnieszka Siedler z łódzkiej poradni zdrowia psychicznego Medsolver – mogą być równie dobrze symptomem innych schorzeń, ale jeśli dziecko doświadcza ich regularnie, warto sprawdzić, czy nie mają związku z jego psychiką. Bardziej charakterystyczne objawy obejmują chroniczny smutek, poczucie osamotnienia, niekontrolowane wybuchy złości, stałe zamartwianie się i poczucie winy czy umniejszanie własnej wartości. Dziecko traci zainteresowanie dotychczas absorbującymi je tematami, czasem nadmiernie interesuje się tematyka śmierci. Nasilenie czy nagromadzenie objawów powinno skłonić rodzica do kontaktu ze specjalistą.
 
Celem programu, prowadzonego przez Urząd Marszałkowski we współpracy z wybranymi placówkami, jest zmniejszenie częstotliwości występowania pełnoobjawowej depresji poprzez wczesne wychwycenie predyspozycji do jej rozwinięcia i redukcję czynników mających negatywny wpływ na dobrostan psychiczny dziecka.

W pierwszym etapie spotkamy się indywidualnie z dzieckiem i rodzicami i na podstawie wywiadu i wyników kwestionariusza ocenimy konieczność ewentualnego podjęcia dalszych działań – mówi Agnieszka Siedler. Dzieci, u których zostanie stwierdzone ryzyko wystąpienia zaburzeń depresyjnych wezmą udział w warsztatach terapeutycznych, podczas których będą uczyć się m.in. jak kontrolować emocje, radzić sobie ze stresem i negatywnymi myślami, przyjmować krytykę, rozwiązywać konflikty i wzmacniać swoje mocne strony.
 
Na bezpłatną konsultację można zapisać się telefonicznie pod numerem telefonu: 42 239 20 30 lub mailowo pisząc na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Program jest przeznaczony dla dzieci w wieku 11-13 i 14-17 lat. 
 
Opublikowane w: Wydarzenia
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.